Холокостът, спасяването на българските евреи и предприетите от България мерки за предотвратяване и противодействие на съвременни прояви на антисемитизъм и етническа нетолерантност бяха в центъра на изказването на генералния консул на България в Ню Йорк Ангел Ангелов на форум, организиран от Адвокатската асоциация на Ню Йорк (New York City Bar Association). Събитието беше посветено на отражението на Холокоста и проявите на антисемитизъм в исторически и съвременен план, а нашият дипломат беше сред основните докладчици в него.
New York City Bar Association, основана през 1870 г., е доброволна асоциация на адвокати и студенти по право. От 1896 г. седалището на организацията е в забележителна историческа сграда на 44-та улица, между Пето и Шесто авеню в Манхатън. Днес асоциацията е с над 23 000 членове, а една от основните ѝ мисии е да насърчава и да поддържа върховенството на закона и достъпа до правосъдие за по-справедливо общество. В дългата си история организацията е отстоявала редица обществени и правни каузи, сред които и защитаваните от Мартин Лутър Кинг граждански права на афроамериканците в Америка.
На форума за Холокоста генералният ни консул Ангел Ангелов е засегнал темата за спасяването на българските евреи и за стъпките, предприети от българското правителство в днешно време за предотвратяване и противодействие на съвременните прояви на антисемитизъм, расизъм и нетолерантност, научаваме от фейсбук страницата на Генералното консулство на България в Ню Йорк. Той е информирал участниците за събитията, които дипломатическата ни мисия организира в памет на жертвите на Холокоста и в годината, в която отбелязваме 80 години от спасяването на българските евреи, като ги е поканил да присъстват на насрочената за 24 април т.г. прожекция на документалния филм „Въпрос на оцеляване“ на режисьора Елка Николова.
Снимки: Генерално консулство на България в Ню Йорк
Семинар за преподаватели от български неделни училища зад граница се организира от 12 до 14 април в Ларнака, Кипър. Педагозите ще дискутират по темата „Методи и похвати за изучаване на български език като чужд за деца и ученици от предучилищна група..
Етнографската стая "Народна къща" в укринското село Табаки, Болградска община, кани жителите на населеното място да се включат в пресъздаването на българския народен обичай Лазаруване, предаде БТА. Според информация от Общината, обредното..
Държавният университет “Григорий Цамблак” в Тараклия ще бъде разпуснат, съобщи молдовското Министерство на образованието и науката. Това не означава обаче, че неговата дейност ще бъде прекратена, тъй като висшето училище ще се трансформира във..
Пенка Петросович е музикален педагог. Професионалната й кариера започва от Музикалното училище в родния й град Бургас. Постига и успехи като хоров..
Държавният университет “Григорий Цамблак” в Тараклия ще бъде разпуснат, съобщи молдовското Министерство на образованието и науката. Това не..
Семинар за преподаватели от български неделни училища зад граница се организира от 12 до 14 април в Ларнака, Кипър. Педагозите ще дискутират по темата..