Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

България се завръща на Панаира на книгата в Лайпциг

Снимка: AFP

След близо четвърт век отсъствие България се завръща на Международния панаир на книгата в Лайпциг, Германия, който започва днес и ще продължи до 30 април. Последното участие на България е било през 1999 г., когато страната ни беше фокус на Панаира. В това издание на панаира страната ни ще бъде представена с Национален щанд, който ще бъде открит от министъра на културата Найден Тодоров. Щандът ще е в рамките на  пространството на проекта "Традуки". България е страна партньор на "Традуки" – програмата за подкрепа на преводи в Югоизточна Европа и немскоезичните страни.

Двама български автори – Георги Господинов и Йоанна Елми, ще се представят  в литературната програма на панаира "Лайпциг чете". Георги Господинов ще бъде на разположение на  издатели и  читатели на 28 април от 16:30 ч. в  общото пространство на „Традуки“ – “Kafana” („Kафене“), Halle 4, stand D407.

На 29 април от 13:00 ч. в Halle 4, Stand E406, Георги Господинов и Йоанна Елми ще се представят заедно. Концепцията за съвместното им участие е озаглавена "Тhe  Present Past/Настоящото минало”, а фокусът на срещата ще бъде върху теми като "Политики",  "Памет" и  "Травма". Ще има осигурен превод на немски език.

Гостуването на Георги Господинов на Международния панаир на книгата в Лайпциг е само дни след като стана ясно, че романът му "Времеубежище" влезе в краткия списък с номинирани за престижната награда "Букър".

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Мария Бакалова връчва Голямата награда на фестивала на Илия Алеков, представител на филма за България.

Филмовата драма "Лимонов" спечели голямата награда на “Синелибри“ в София

Италианско-френско-испанската 138-минутна биографична драма „Лимонов“ спечели голямата награда за майсторска литературна адаптация в международния конкурс за пълнометражен игрален филм на „Синелибри“. Фаворитът бе обявен от председателя на журито..

публикувано на 27.10.24 в 18:48

Честваме 165 години от рождението на езиковеда Александър Балан

На 27 октомври се навършват 165 години от рождението на акад. Александър Теодоров-Балан, който е първият теоретик на българския книжовен език, фонетика и граматика. Той е роден е роден през 1859 г. в с. Кубей, Бесарабия. Неговият баща Стоян..

публикувано на 27.10.24 в 15:28
Кадър от документалния филм „Да летиш с плавници“

“Док-Арт-Фест” представя български документални филми в Берлин

Седмицата на българското документално кино за изкуство и творци “Док-Арт-Фест” ще се състои в Берлин от 31 октомври до 6 ноември т.г. “Талантът няма националност, но корените му имат значение – от тях той черпи сила и се връща при тях, защото там..

публикувано на 27.10.24 в 11:33