Историческият музей в Асеновград отбелязва 940-та годишнина от създаването на Бачковския манастир с изложба "Чудотворните икони и свети мощи на Балканите". Светата обител, основана от Григорий Бакуриани, векове наред участва в социално-икономическото, духовно и културно развитие на Асеновград. С богатото си духовно-историческо, художествено и архитектурно наследство, днес манастирът е притегателно място за хиляди поклонници, които отправят молитви пред прочутата чудотворна икона на Божията майка. Затова и знаменателната годишнина на обителта се отбелязва именно с изложбата "Чудотворните икони и свети мощи на Балканите".
Показани са 24 пана на църкви и манастири, в които се съхраняват чудотворни икони и мощи на светци, като историята на всяка обител и икона са събрани в увлекателен разказ за живата вяра. От десетте представени чудотворни икони, три са от региона на Асеновград – на Бачковския манастир "Св. Богородица – Влахерниотиса", на храмовете "Св. Богородица – Благовещение" в Асеновград и "Св. Богородица – Успение", кв. "Горни Воден". Фототипната изложба се осъществява съвместно с Центъра за славяно-византийски изследвания "Проф. Иван Дуйчев" към СУ „Св. Климент Охридски“ и е придружена с двуезичен каталог, където се разглежда феноменът на божественото откровение в християнството – иконата.
На днешния ден православната църква почита Света Екатерина, която била една от най-образованите жени на своето време. Тя живяла в края на III и началото на IV век и произлизала от знатен род в Александрия. В египетския град християните били подложени..
Храм-паметникът "Свети Александър Невски" чества 100 години от освещаването си. В патриаршеската катедрала "Свети Александър Невски" се отслужва Света Литургия, оглавена от водача на Българската православна църква патриарх Даниил. В..
На празника Въведение Богородично на 21 ноември по григорианския календар и Архангеловден по юлианския иконописецът Екатерина Титова представи новите си творби в експозицията "Чрез силата Христова". На самото ѝ откриване в Руския..