От 29 април до 1 май, на централния площад "Чипровско въстание" в Чипровци, местни килимарки ще показват на станове на открито как се изработва прочутият чипровски килим. Признат от ЮНЕСКО за световно културно наследство, килимът е известен в цял свят с изтъканите в неговите две лица геометрични фигури на хора, животни и птици в пъстри цветове.
В рамките на фестивала ще се проведе лекция на тема "Канатицата – символика и разпространение“, а също и инициативата „Довърши картината“, започната от художник. Тя ще изобразява жена, която тъче килим на чипровски стан, а гостите, които желаят ще я довършат, докато гледат на живо как тя изработва килима. Организаторите са планирали също конкурс за детска рисунка с мотиви от чипровския килим, както и международен турнир по шахмат за купата на община Чипровци.
В празничната програма участват рок групите „Ахат“ и „Конкурент“, както и духовите оркестри „Балканци“ и „Вършец мюзик“ и др. Танцьорите от фолклорна формация „Асти денс“ ще представят спектакъла „Разходка из България“.
Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..
В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..
Изкуството на дърворезбата е развивано векове наред по нашите земи. Представлява обработване на дърво чрез изрязване на декоративни мотиви, фигури и сложни изображения . Най-голямо значение занаятът добива през Възраждането, когато дърворезбата..