От 5 до 15 юли 2023 г. Созопол ще бъде домакин на 17-ия сезон на Международния младежки фестивал на изкуствата „Музите”, организиран от Сдружение „Музите” и община Созопол под патронажа на Вицепрезидента на Република България със съдействието на Изпълнителна агенция на българите в чужбина.
„Музите” е многожанров фестивал с конкурсен характер за различните сценични изкуства: танц, музика, театър, изобразително, приложно изкуство, фотография, нестандартни форми, художествена литература и кино. Фестивалът е домакин на близо 2000 участници от 25 страни и е едно от най-големите младежки събития в Източна Европа.
Освен да предостави възможност за летен отдих с творческа изява, фестивалът „Музите“ цели да покаже талантите на България от различни точки на света, съхраняването на българския дух и културата на нацията ни, както и да приобщи повече българи към културния живот в страната ни. Ето защо, са добре дошли сънародниците ни от българските общности по света, желаещи да представят своето изкуство в родината, казват организаторите. Заявките за участие се подават до 30 май 2023 г. Вижте как - на www.muzite.org.
На представителите на българските общности, които няма да могат да посетят България и Созопол през това лято, се предоставя възможност за участие с видео представяне. За целта, желаещите трябва да изпратят кратко видео с добро техническо качество, заснето и монтирано с мобилен телефон, фотоапарат или любителска камера, с времетраене до 3 минути. Видеото трябва да представя творчеството на участника чрез клип, репортаж, интервю, художествена импресия или под друга форма, с поздрав или послание към България и фестивала „Музите“.
Получените видеоматериали ще бъдат излъчени пред публика по време на фестивала. Творбите се изпращат на имейл: fest@muzite.org, най-късно до 05.06.2021 г. Подробна информация – на www.muzite.org и www.aba.government.bg.
Снимки: muzite.org
Изложба “Светът на траките” ще бъде открита на 20 ноември т.г. в галерия “България” в Рим. В своеобразно пътуване сред изкуството, красотата и мистериите тя ще ни отведе до корените на древна цивилизация, просъществувала по нашите зами. Експозицията..
През 2023 г. в Албания се проведе първото преброяване на населението след официалното признаване на българското национално малцинство през 2017 г. и като българи се заявиха 7057 души. "Преди две седмици Албанският институт по статистика публикува..
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така..