Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изложба припомня битието от задължителната военна служба

Снимка: Национален етнографски музей

"Когато момчето става мъж…" Така е озаглавена изложбата, в която Националният етнографски музей припомня битието в казармата през "онези 45 години". В продължение на два месеца, от 20 юни до 20 август, експозицията може да бъде разгледана в централното фоайе на бившия Княжески дворец в София. Представена е сбирка от автентични предмети от изследвания период – униформи, знаци и емблеми на видове и родове войски, войнишко снаряжение, лични вещи, както и документи и интересни фотографии.

За да допълнят картината от преживяното, в информационни табла са поместени и цитати от разкази на отслужили наборна военна служба мъже, с техните лични изживявания в казармата.

"Чрез тази експозиция правя опит да представя темата за казармата, която вълнува поколения българи (не само мъже, а и жени) по един по-популярен, но и достатъчно сериозен начин", коментира авторът на изложбата гл. ас. д-р Илия Вълев от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.

Като човек, който не е отбивал наборна военна служба, авторът имал доста въпроси за ролята на казармата в житейския път на мъжа и намира не малко отговори, които се е опитал да обясни в изследванията си, включително и в изложбата.

Във фоторамка е поставена първата страница на военно-отчетна книжка. За по-малките посетители е предвидена и развлекателната игра "Постави правилно каската на войника". Сред изложените предмети са: обувки "цинтарки", т.нар. "нож на дневалния", паласки, мешка с бойна готовност, подаръци към новобранеца, получени на новобранската му вечер, дори хигиенни и козметични принадлежности, използвани от мъжа в казармата.

Вижте още: 

Снимки: БТА

Съставила: Дарина Григорова

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Побиването на колчетата по новата гранична линия, някъде край Белоградчик.

104 години от анексирането на Западните покрайнини

На днешния 6 ноември отбелязваме 104 години от анексирането на Западните покрайнини през 1920 г., по силата на Ньойския мирен договор от 1919 г., поставил края на Първата световна война. Западните покрайнини – колкото близо, толкова и далеч от..

публикувано на 06.11.24 в 06:35

Почитаме свети Патриарх Евтимий като покровител на целия български народ

Точно преди една година Българската православна църква учреди нов празник в църковния ни календар – Прославление на светите мощи на св. патриарх Евтимий Търновски . Според църковни източници, последният български патриарх преди падането на..

публикувано на 22.10.24 в 09:50

Иван Рилски е един от най-обичаните и почитани български светци

На 19 октомври Българската православна църква почита паметта на скромния отшелник от Рила планина и небесен покровител на българския народ и на българските лекари. Наричан още приживе "земен ангел" и "небесен жител", свети Иван (Йоан) Рилски е един от..

публикувано на 19.10.24 в 06:05