"Когато момчето става мъж…" Така е озаглавена изложбата, в която Националният етнографски музей припомня битието в казармата през "онези 45 години". В продължение на два месеца, от 20 юни до 20 август, експозицията може да бъде разгледана в централното фоайе на бившия Княжески дворец в София. Представена е сбирка от автентични предмети от изследвания период – униформи, знаци и емблеми на видове и родове войски, войнишко снаряжение, лични вещи, както и документи и интересни фотографии.
За да допълнят картината от преживяното, в информационни табла са поместени и цитати от разкази на отслужили наборна военна служба мъже, с техните лични изживявания в казармата."Чрез тази експозиция правя опит да представя темата за казармата, която вълнува поколения българи (не само мъже, а и жени) по един по-популярен, но и достатъчно сериозен начин", коментира авторът на изложбата гл. ас. д-р Илия Вълев от Института за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН.
Като човек, който не е отбивал наборна военна служба, авторът имал доста въпроси за ролята на казармата в житейския път на мъжа и намира не малко отговори, които се е опитал да обясни в изследванията си, включително и в изложбата.
Във фоторамка е поставена първата страница на военно-отчетна книжка. За по-малките посетители е предвидена и развлекателната игра "Постави правилно каската на войника". Сред изложените предмети са: обувки "цинтарки", т.нар. "нож на дневалния", паласки, мешка с бойна готовност, подаръци към новобранеца, получени на новобранската му вечер, дори хигиенни и козметични принадлежности, използвани от мъжа в казармата.
Вижте още:
Снимки: БТАСъставила: Дарина Григорова
Точно преди 75 години, а именно през 1949 г., най-голямото естествено находище на дървовидна хвойна (Juniperus excelsa) в Европа - "Тисата" , намиращо се в подножието на Пирин, е обявено за резерват. Дървовидната хвойна е южен..
Точно преди 100 години, на 12 септември 1924г. започва освещаването на храм-паметника "Св. Александър Невски" , построен "в знак на признателност към руския народ за Освобождението на България от османско иго през 1878 г.", по идея на българския..
В съзнанието на българите, които пазят и почитат паметта на предците си, датата 6 септември е символ на обединението на изстрадалия ни народ, съхранил вярата и идентичността си през петвековния османски гнет. След Освобождението в края на..