Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

България и още 7 държави в ЕС ще пазят розовото и другите етерични масла

Кирил Вътев
Снимка: mzh.government.bg

Отглеждането на маслодайни култури е традиционна дейност за България, която има важни социални, икономически и културни измерения. Затова страната настоява да се запази настоящият подход към класифицирането им, заяви земеделският министър Кирил Вътев на заседанието на колегите си от ЕС в Люксембург. Позицията му е била подкрепена от Франция, Португалия, Испания, Словакия, Словения, Италия и Унгария. Вътев е посочил, че трябва да продължи традиционното отглеждане на маслодайни култури и да се запазят доходите на заетите в сектора. Той е подчертал и че производството на емблематични етерични масла е високо ценено от потребителите в ЕС и трети страни.

Нидерландия иска българското розово масло да се разглежда като опасен продукт заради съдържащ се в него опасен компонент. На това твърдение българският министър е отговорил, че "има вековни традиции и от емпиричен опит е доказана тяхната безопасност, което в последните години е и научно доказано. Розата е символ на България. Ами какво ще стане, ако на Холандия ѝ отнемат лалето", запита министърът. За него е несериозно, ако един компонент в розовото масло е канцерогенен, целият продукт да бъде обявен за опасен, защото всичко е "въпрос на концентрация, дозата прави отровата, дозата прави лекарството", подчерта Вътев.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В Тополовград поставят паметна плоча на Капитан Петко Войвода

По повод 125 години от смъртта на Капитан Петко войвода на 7 февруари в Тополовград откриват паметна плоча с лика му, съобщи БТА. Тя е дарена на общината от Наско Гелимачев и е монтирана на постамент в централната градска част.

публикувано на 06.02.25 в 17:20
 Цариброд

"Шопската нация" като българска етнографска група и сръбска "диагноза"

В средата на януари т.г. осем български културно-просветни сдружения от Босилеград, Цариброд, Звонци, Враня, Пирот и Ниш изпратиха открито писмо до президента на Сърбия Александър Вучич, омбудсмана Зоран Пашалич, Делегацията на Съвета на Европа,..

публикувано на 06.02.25 в 14:45

Часът на Радио България по програма "Христо Ботев" - Брой 37

В брой 37 на предаването слушайте: Програми за студентски обмен свързват Великотърновския университет с българските неделните училища зад граница – разговор на Гергана Манчева с доц. д-р Анна Иванова, заместник-ректор на Великотърновския..

публикувано на 06.02.25 в 12:00