Близо 4000 изпълнители от всички фолклорни области на България ще участват в Националния събор на народното творчество и животновъдство "Рожен-2023", който ще се проведе от 14 до 16 юли. Тази година в конкурсната програма на събора ще се представят и украински фолклорни състави от Болград и с. Криничне, в Одеска област, съобщава Община Смолян, която е организатор на събитието.
Общо 160 певчески и инструментални групи, 195 индивидуални изпълнители, 90 танцови състава и 20 групи за народни обичаи ще се изявяват на 4 сцени в рамките на конкурсната програма, съобщават от Фондация "Наследство в бъдещето".
Украинските състави ще представят Центъра за култура и отдих от Болград и Дома на културата в село Криничне. Част от бесарабските изпълнители, които съхраняват българския фолклор, са участвали и на предишно издание на Роженския събор. Напомняме, че в Одеска област живее компактна група бесарабски българи, които не са изгубили българското си самосъзнание и връзката със старата си родина. На Роженските поляни ще прозвучат енигматичните български песни "Излел е Делю Хайдутин", "Хубава си, моя горо", "Калино моме" и други, в изпълнение на участниците от Украйна. Бесарабските българи ще се включат и в Голямото хоро, което ще се извие в 12 часа, във всеки един от съборните дни.
И още един важен акцент от програмата на Националния съборна народното творчество и животновъдство „Рожен“ 2023. На 13 юли, ден преди официалното му начало, на Роженските поляни ще бъде открит първият монумент на българското знаме – Пилон "Рожен".
Над 400 реконструктори, артисти, певци, музиканти и каскадьори ще се включат в зрелищен спектакъл с исторически възстановки в подножието на монумента. Тържествената церемония по издигането на националния флаг на Република България на 111 метра височина и откриването на Пилон "Рожен" ще е в 21:00 часа. След това, присъстващите ще извият голямо хоро. Празникът ще продължи с още изненади от организаторите и ще завърши с огнено шоу-заря, съобщава още Фондация "Наследство в бъдещето", инициатори на проекта. Традицията на поляните в родопския проход Рожен да се представя традиционната българска култура – музика, обичаи, обредност, словесен фолклор, танци, облекла и носии, заедно с традиционния български поминък вече има 125-годишна история. "Малко събития в България могат да се похвалят с такава годишнина. Продължаваме една традиция, надграждаме я и правим всичко възможно посетителите наистина да отнесат със себе си частица от тази магия, наречена Рожен", категоричен е председателят на фондацията Симеон Караколев.
Вижте още:
Съставила: Венета Николова
Снимки: rozhen.bg
Празник под знака на омайната гурковска роза ще се състои днес в едноименния град. Чрез него общината ще изрази признателност към усърдието на розопроизводителите, които поддържат визитната картичка на района. “ Маслодайната роза се разцъфтя по-рано..
Уъркшоп по бродиране на българска шевица ще се проведе в сградата на посолството на България в Япония на 19 май , а крайният срок за записване за участие в мероприятието е 16 май . За това съобщават от дипломатическата ни мисия в Токио...
Кулинарен фестивал ще представи автентични ястия от плевенския край. Той се открива днес на централния площад “Възраждане” и е част от програмата за празника на Плевен – 15 май. Организатори на “Вкусни плевенски гозби” са гражданската инициатива..
Как обичаите в старата българската обредност придобиват нови форми с времето под неизбежното въздействие на историческите промени, модата и политическите..