Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

В Българево се подготвят за празник на пъпеша

Снимка: НЧ "Народен будител - 1940" , с. Българево

Близо до нос Калиакра, в каварненското село Българево подготовката за юбилейното издание на Празника на пъпеша е в разгара си. За 15-а поредна година жители и гости на селото ще вкусят любимия летен плод, на фона на богата културна програма, организирана от читалище „Народен будител - 1940“ .

Официалното откриване е вечерта на 21 юли, като празникът на ароматния плод ще продължи и следващата вечер на 22 юли в двора на училището в село Българево. Организаторите от читалището са определили първият ден да бъде за забавление на децата с открита сцена, концерт на детски вокални групи, надяждане с пъпеши, анимация за деца и детска дискотека.

За втория ден е предвидена фолклорна програма с гости от общините Каварна и Генерал Тошево. На сцената ще се изявят и местните самодейци.

Ще бъдат избрани и наградени участниците в категории „Най-вкусен пъпеш“ и „Най-добър пъпешар“. Празничната програма ще завърши с концерт на оркестър „Извор“ от град Добрич.


По публикацията работи: Ергюл Байрактарова


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Четири поколения таланти... Или как училището в Котел съхранява българския дух

Националното училище за фолклорни изкуства "Филип Кутев" не е обикновено школо, а истинска фабрика за таланти. Това е първото не само в България, а на Балканите училище за професионално изучаване на фолклор . Намира се в сърцето на красивия..

публикувано на 12.02.25 в 11:05

Перник е готов за най-шумния и колоритен зимен фестивал в Европа – "Сурва"

Перник е само на 35 км югозападно от София и всички го познават като "градът на черното злато", или "градът на миньорите". В последните години обаче обликът на Перник се променя и все по-често свързваме града с неговия шумен, пъстър и многолик..

публикувано на 23.01.25 в 12:15

На Сурва в Еловдол

В житието на Св. Дазий Доростолски от началото на 4-ти век е съхранено най-старото описание на Сурва по българските земи: "Защото дори светът да се свърши, лошият обичай не се изоставя, а дори се възстановява в още по-страшен вид. В деня на..

публикувано на 21.01.25 в 10:30