Българският език е основната пречка за връзка с прародината на хората с българско самосъзнание в Аржентина – посочи пред Радио България Райна Манджукова. Тя е първият ръководител на Изпълнителната Агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), който в края на юни посети българската общност в южноамериканската държава. Един от най-важните изводи от това пътуване е, че хората искат да учат български език: "Не им е нужно да учат граматиката, те искат да говорят. И от дума на дума, ни подсказаха решението – доброволчество" – уточни г-жа Манджукова и отправи апел към аудиторията на Радио България:
„Ако има желаещи хора, дори да не са с българска филология, които искат да ги изпратим в Аржентина за 2-3 месеца да преподават български на нашите сънародници там, да се обръщат към ИАБЧ. Ако има хореографи, които са готови да отидат – обръщайте се към Агенцията!“
Сънародниците ни в Аржентина са готови да поемат престоя и дневните разходи на евентуалните доброволци, държавата ни обаче трябва да направи останалото – да осигури средства за пътуване – 1500 евро е билетът за отиване и връщане. Това би било от огромна полза за запазването на българското самосъзнание сред аржентинците с български корени, категорична е Райна Манджукова:
„Хората, с които се срещнах в Аржентина излъчват толкова много българско, че дори липсата на език не пречи това да се усети. Но това е много силен сигнал, че ако в момента не изработим тази единна държавна политика, базирана на диференцирания подход към различните общности, след 30 години ще имаме Аржентина в Германия, Аржентина в Англия и пр., т.е. ще имаме същата ситуация, в която хората ще са с български фамилии, ще се гордеят, че са българи, ще играят български хора, но няма да говорят български.“
Как държавата ни би могла да съдейства на диаспората ни в Аржентина да съхрани връзките си с България, какво е общото между българите в Аржентина и Албания и можем ли да очакваме синхронизация на законодателството, касаещо хората с българско самосъзнание по света – отговори на всички въпроси ще откриете в предаването "България днес", от 20 юли 2023г.
Текст: Елена Каркаланова
Снимки: Facebook / Райна Манджукова
На празника Богоявление, който в Сърбия се празнува на 19 януари, при двумостовието на река Нишава в Цариброд от 10:30 ч. ще се състои традиционното плуване за Светия богоявленски кръст с благословението на Нишкия епископ Арсений и на енорийския..
Българската православна църковна община в Берлин отбеляза деня на египетския подвижник свети преподобни Антоний Велики – 17 януари с особена тържественост. Архиерейска света Литургия в българския катедрален храм „Св. Цар Борис Покръстител“ в..
Българският културен институт във Варшава, Полша, организира среща с българския фолклор от мистичната Родопа планина. На събитието, което ще се проведе на 21 януари от 19:00 ч. (Al. Ujazdowskie 33/35, 00-540 Warsaw), ще прозвучат..
Теми, свързани с възобновяемите ресурси и природните бедствия обединиха ученици от българското неделно училище "Асен и Илия Пейкови" в Рим, Първа..