Българският език е основната пречка за връзка с прародината на хората с българско самосъзнание в Аржентина – посочи пред Радио България Райна Манджукова. Тя е първият ръководител на Изпълнителната Агенция за българите в чужбина (ИАБЧ), който в края на юни посети българската общност в южноамериканската държава. Един от най-важните изводи от това пътуване е, че хората искат да учат български език: "Не им е нужно да учат граматиката, те искат да говорят. И от дума на дума, ни подсказаха решението – доброволчество" – уточни г-жа Манджукова и отправи апел към аудиторията на Радио България:
„Ако има желаещи хора, дори да не са с българска филология, които искат да ги изпратим в Аржентина за 2-3 месеца да преподават български на нашите сънародници там, да се обръщат към ИАБЧ. Ако има хореографи, които са готови да отидат – обръщайте се към Агенцията!“
Сънародниците ни в Аржентина са готови да поемат престоя и дневните разходи на евентуалните доброволци, държавата ни обаче трябва да направи останалото – да осигури средства за пътуване – 1500 евро е билетът за отиване и връщане. Това би било от огромна полза за запазването на българското самосъзнание сред аржентинците с български корени, категорична е Райна Манджукова:
„Хората, с които се срещнах в Аржентина излъчват толкова много българско, че дори липсата на език не пречи това да се усети. Но това е много силен сигнал, че ако в момента не изработим тази единна държавна политика, базирана на диференцирания подход към различните общности, след 30 години ще имаме Аржентина в Германия, Аржентина в Англия и пр., т.е. ще имаме същата ситуация, в която хората ще са с български фамилии, ще се гордеят, че са българи, ще играят български хора, но няма да говорят български.“
Как държавата ни би могла да съдейства на диаспората ни в Аржентина да съхрани връзките си с България, какво е общото между българите в Аржентина и Албания и можем ли да очакваме синхронизация на законодателството, касаещо хората с българско самосъзнание по света – отговори на всички въпроси ще откриете в предаването "България днес", от 20 юли 2023г.
Текст: Елена Каркаланова
Снимки: Facebook / Райна Манджукова
"Гала на българската култура и музика" събира на 22 май български и австрийски звезди в Моцартовата зала на Wiener Konzerthaus, съобщи БТА. За втора поредна година по инициатива на пианистката Донка Ангъчева и нейната артистична инициатива..
В навечерието на 24 май своя кръгла годишнина отбеляза българското училище "Христо Ботев". "Честит 20-ти рожден ден на Училище "Христо Ботев" в Ню Йорк!“, написаха в профила си във Фейсбук дипломатите ни от Генералното консулство на страната ни..
Денят на свети Методий ще бъде отбелязан в град Елванген, Германия, на 24 май, съобщи Българският културен център в Берлин. Традицията за отбелязване на Деня на св. Методий в града е положена през 1970 г. по българска инициатива и с подкрепата на..
15 години отпразнува българското неделно училище „Св. св. Кирил и Методий“ в португалската столица Лисабон. Рожденият ден и патронният празник на..