По проекта "Реставрация на движими културни ценности от основния фонд на къща музей "Пейо К. Яворов"", бяха освежени ценни експонати, съхранявани в къщата на поета в Чирпан. Сред тях са екземпляр от книгите "Подир сенките на облаците" с автограф на поета и посвещение на една от двете най-важни жени в живота му – Лора Каравелова, дъщеря на българския политик и министър-председател Петко Каравелов. В нея личат и корекциите, нанасяни лично от поета, по време на съставянето ѝ. Друга ценна книга е издание на трагедията "Фауст" от немския писател Йохан Волфганг фон Гьоте, подарена на Яворов с посвещение от откривателя на неговия талант – критикът и създател на кръга "Мисъл" Кръстьо Кръстев. След консервация и реставрация в залата на музея е изложен и бунтовният лист, писан от Яворов през 1903, от който се пазят 12 броя.
Всички възстановени издания са поставени в специални кутии, създадени спрямо техните размери. Проектът, финансиран от Национален фонд "Култура", е част от Програмата за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти. Важна крачка напред за развитието и опазването на експонатите в музея на Яворов в Чирпан е и сътрудничеството с Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ в столицата, с която ще работят по реставрацията на издания от архивите на музея.
Вижте още:
Снимки: Facebook / Къща музей Яворов Чирпан
Четвъртото национално “Биенале на илюстрацията” ще бъде открито днес в Триъгълната кула на Сердика – уникално галерийно пространство в центъра на София. Биеналето, както и в предишни негови издания, няма тема. “Целта е да се даде възможност на..
История като на кино – казваме си често, когато ни разкажат невероятен сюжет или дочуем такъв от съседна маса в някое кафене. Но именно киното сякаш помага на днешния дигитално зависим човек, за когото вълшебните светове от хартиените книги са..
След успеха на фестивала "Ние сме децата на реката" през септември, гражданска фондация отново си партнира с пловдивския район "Централен". Този път поводът е специална изложба, която показва детски рисунки, вдъхновени от природата. Пловдивчани и..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..