По проекта "Реставрация на движими културни ценности от основния фонд на къща музей "Пейо К. Яворов"", бяха освежени ценни експонати, съхранявани в къщата на поета в Чирпан. Сред тях са екземпляр от книгите "Подир сенките на облаците" с автограф на поета и посвещение на една от двете най-важни жени в живота му – Лора Каравелова, дъщеря на българския политик и министър-председател Петко Каравелов. В нея личат и корекциите, нанасяни лично от поета, по време на съставянето ѝ. Друга ценна книга е издание на трагедията "Фауст" от немския писател Йохан Волфганг фон Гьоте, подарена на Яворов с посвещение от откривателя на неговия талант – критикът и създател на кръга "Мисъл" Кръстьо Кръстев. След консервация и реставрация в залата на музея е изложен и бунтовният лист, писан от Яворов през 1903, от който се пазят 12 броя.
Всички възстановени издания са поставени в специални кутии, създадени спрямо техните размери. Проектът, финансиран от Национален фонд "Култура", е част от Програмата за възстановяване и развитие на държавни, регионални и общински културни институти. Важна крачка напред за развитието и опазването на експонатите в музея на Яворов в Чирпан е и сътрудничеството с Националната библиотека „Св. Св. Кирил и Методий“ в столицата, с която ще работят по реставрацията на издания от архивите на музея.
Вижте още:
Снимки: Facebook / Къща музей Яворов Чирпан
В Централното фоайе на Ректората на Софийския университет „Св. Климент Охридски“ беше открита фотоизложбата „По следите на Михайло Парашчук“, посветена на творчеството на украинския скулптор и неговия принос към българската архитектура...
За двадесет и трета година екипът на „Банско филм фест“ ще пренесе публиката до едни от най-екстремните точки на света посредством 75 филма от 39 държави. "Всички те са премиерни, за част от тях прожекциите в Банско ще са световни премиери", каза за..
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Главата на статуята на богинята на Филипопол Тюхе е открита в Епископската базилика в Пловдив, съобщи ръководителят на разкопките Любомир Мерджанов. По..
Вече десет години студенти от Великотърновския университет "Св. св. Кирил и Методий" полагат целенасочени усилия за насърчаване на четенето сред..
Българистиката е предмет на особена почит в държавния педагогически университет "Богдан Хмелницки" в украинския град Мелитопол. Затова не е изненада, че..