Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Български и сръбски деца учиха за България чрез изкуство

Снимка: Българо-сръбски център Враня / ИАБЧ

Деца от български и сръбски произход от Враня, Владичин Хан, Сурдулица, Босилеград, Лесковац, Пирот и Цариброд участваха в работилници по проекта „Културна дипломация и младите хора – мост на развитието на българо-сръбските отношения“, съобщи Изпълнителната агенция за българите в чужбина. Инициативата осъществиха Българо-сръбският център във Враня и Генералното консулство на България в Ниш, подпомогнати от ИАБЧ.

Целта на проекта е да запознае участниците с нашата култура и те да се гордеят с корените си, а тези със сръбски произход да изградят добро отношение към страната ни и без предразсъдъци. Децата се включиха в работилница по рисуване на характерни за България мотиви върху платно, изработиха мартеници, представиха традиционни български инструменти и българска музика.

Последния си ден младите хора прекараха в София, където посетиха Националния исторически музей и разгледаха основните забележителности на града. Те се срещнаха и с изпълнителния директор на ИАБЧ Райна Манджукова, за да поговорят за идеите за своето бъдеще.




БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Аниес Дезарт за времето, музиката и светлината на София

"Вечният годеник" е първият публикуван на български роман на известната френска писателка Аниес Десарт. Преводът е на Силвия Колева. Историята се заплита в ритуалната зала в кметството, където малко момченце се обяснява в любов на момиченце на..

публикувано на 23.12.24 в 10:25

Скулпторът Юсеин Юсуф превърна чешма в галерия сред гората

Художест вена галерия насред гората – на това оприличават очевидци крайпътната чешма с беседка край момчилградското село Конче в Родопите. Началото на градежа е дадено през 1985 г. от бащата на Юсеин Юсуф, а година по-късно, когато той почива, делото е..

публикувано на 22.12.24 в 08:25
Бистришките баби

Изложба "Живи човешки съкровища – България" се открива в София

Институтът за етнология и фолклористика с Етнографски музей при БАН (ИЕФЕМ-БАН) открива днес изложбата "Живи човешки съкровища – България" в центъра на София, под купола на Ларгото. Експозицията представя вписаните в периода 2008-2024 г. 44..

публикувано на 17.12.24 в 07:00