Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Българчета от цял свят участваха в изложба в Рим

“Моята българска бродирана риза 2023” – така е озаглавена изложбата с детски рисунки, която беше показана в Българския културен институт в Рим по идея на културната асоциация “Асен и Илия Пейкови”. В галерията на института бяха подредени над 70 рисунки на българчета от цял свят. 

На събитието присъства и българският посланик в Италия Тодор Стоянов, която заяви, че “изложбата оставя в сърцата вдъхновение, предизвикано от изключителните детски творби, които отразяват красотата на българската бродирана риза”. 

Целта на изложбата е да запази и популяризира българските традиции и идентичност, както и да насърчи  интереса към инициативата на 11 май – когато се почитат Светите равноапостоли и просветители Кирил и Методий, всеки българин по земното кълбо да се облече с българска бродирана риза, представяща традиционните родни шевици”, каза за БНР предстаителят на културната асоциация Мариола Георгиева.
 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фолклорният състав "Родина" ще представя България на фестивал на ЕС в Отава

Българският фолклорен състав "Родина" с ръководител Райна Стаматова ще представя страната ни на ежегодния Културен фестивал на ЕС, който ще се проведе в парка "Лансдаун" в Отава на 13 юли 2024 г. Това съобщиха от Министерство на външните работи...

публикувано на 03.07.24 в 20:15

Нана Джанелидзе представя на фестивал в Перник филма си за войната между Грузия и Абхазия

Грузинският сценарист и режисьор Нана Джанелидзе е специален гост на фестивала за късометражно кино IN THE PALACE, който се провежда между 29 юни и 6 юли в Перник. На 3 юли тя ще представи новия си филм "Лиза, не спирай". Той е копродукция с..

публикувано на 03.07.24 в 08:10

България, видяна от Бетани Хюз

Историята винаги се нуждае от добри разказвачи. Херодот е обявен за баща на историята, не просто защото пише първата история, а защото първи е чел своите текстове публично в Одеона на Атина. Има два вида историци. Едните цял живот изследват определена..

публикувано на 30.06.24 в 06:15