Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Отиде си културният антрополог Ивайло Дичев

Ивайло Дичев
Снимка: Савина Спасова

Професорът по културна антропология Ивайло Дичев е напуснал този свят, съобщиха в социалните мрежи негови близки.

Роденият през 1955 г. в София Ивайло Дичев беше преподавател в Софийския университет "Св. Климент Охридски". "Днес ни напусна проф. Ивайло Дичев, един от най-ярките преподаватели в Специалност Културология и ръководител на Магистърската програма по Културна антропология, за когото образованието беше една от най-важните каузи", написаха колегите му във Фейсбук.

Дичев е известен и със силните си граждански позиция по актуалните за България проблеми. Той беше желан събеседник и в програмите на БНР и коментатор за "Дойче веле". В един от тези коментари под заглавието "Защо градовете в България загиват пред очите ни" той пише следното:

"Големият град е място, където са събрани непознати един за друг хора. Основното, на което трябва да се научат, това е да общуват - да изградят усещането, че имат нещо общо, макар че в голямата си част дори не се познават. В племенните общности или в малкото село това общуване следва ритуални форми, защото обитателите споделят едни и същи вярвания и до голяма степен са роднини. Градът трябва да измисли свои теми на разговор, свои места за срещи, свои правила за среща между непознати хора.

Тази тема у нас обикновено минава под рубриката „култура“. Проблемът е, че си я представяме като спектакъл, който едни елити играят за публиката. Разкопаваме старини - вървете и се любувайте. Изиграваме патриотичен ритуал - благоговейте. Някой се канеше да строи театър в "Люлин“, няма лошо, но публиката отново се мисли като пасивен консуматор и дали този физически по-близък театър ще е по-близък и духовно, остава да видим".

Поклон пред паметта на Ивайло Дичев!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Институцията на омбудсмана се обяви срещу стигматизирането в обществото

" Всяко действие, с което се създават условия за стигматизиране на група хора, преследване, разделение и омраза в обществото, противоречи на всички водещи международни стандарти за защита правата на човека, които Република България се е ангажирала..

публикувано на 24.08.24 в 09:55

Неделно изкачване до хижа "Алеко" ни връща в спомените за първото организирано изкачване на върха

Изложба, планински четения от книги за България, поезия и музиката са само част от програмата на Столичната библиотека по повод 129 години от първото организирано изкачване на най-високата точка в планината Витоша. Поканата е към всички..

публикувано на 24.08.24 в 08:10

Зообиблиотека събира в София читатели - любители на животните

Първата зообиблиотека в България се организира днес, 24 август, от 10:00 ч. от Столичната библиотека в партньорство със Зоологическа градина – София. До езерото в столичния зоопарк любителите на животните и книгите ще могат да разгледат изложбата..

публикувано на 24.08.24 в 06:30