По проект на дружество „Българите в Албания“ с финансова и логистична подкрепа от българската държава са подменени дограмите и вратите в училището на планинското село Църналево, попадащо в историко-географската област Го̀ра в Северна Албания.
Преди около месец, при съвместен оглед на място, представители на дружеството и на посолството ни в Тирана установиха крайно компрометирани участъци в сградата на училището. Огледът съвпадна с посещение на екип на „Радио България“ на БНР. Както се увери и екипът ни тогава, в много от стаите липсваха прозорци, което правеше невъзможен образователния процес. На снимките в галерията и тези, придружаващи публикацията, виждате училището преди и след ремонта.
Вратите и прозорците вече са подменени, а в момента вървят довършителни работи, съобщиха за Радио България от българското посолство в Тирана. Това ще успокои и родителите, и учителите на децата, които вече няма да мръзнат, а ще получават знания при значително по-добри условия. Предстои да бъдат доставени и новите печки на дърва, също българска помощ.
Не за първи път България помага за развитието на община Кукъс, към която принадлежат селата в Го̀ра. Последните реализирани проекти са реконструкция на детска градина в град Кукъс и изграждане на компютърен кабинет в едно от училищата. А преди година с нови дограми, врати и печки беше реновирано и друго училище в Гора, това в с. Борье.
Снимки: Красимир Мартинов, Посолство на Република България в Тирана
Две възпитанички на Българското училище “Св. св. Кирил и Методий” в Йордания представиха страната ни на събитие в своето училище “Хади ал Мухаммади” в Аман. На снимката, публикувана на фейсбук страницата на българското училище, се вижда, че..
Почти месец след провелите се на 27 октомври предсрочни парламентарни избори, 51-ото Народно събрание все още не може да започне работа, защото народните представители не могат да изберат пръв сред равни. Политическата безпътица в България се допълва..
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
"Ти казваш, че си българин, но не знаеш български език" – с този упрек на чиновници в България са се сблъсквали не един и двама наши сънародници от..