Как изглежда България от Рим? Този въпрос зададе екип на Радио България на наши сънародници, които от дълги години са свързали съдбата си с Италия и с един от най-красивите градове в света. В 14-минутното ни видео „Българи от Вечния град“ разказваме за връзката с „корена“ и как българите осмислят националната си принадлежност в една съвсем различна културна среда.
Вижте видеото „Българи от Вечния град“. Субтитрите могат да бъдат преведени автоматично от настройките в долния десен ъгъл.
От хора на културата – журналисти, преподаватели, режисьори, до редовия рецепционист в хотел – всеки по свой начин е успял да се интегрира в местната общност. Въпреки това определящо за него се е оказало съхранението на българското самосъзнание, става ясно от видеото. Повечето събеседници твърдят, че в Италия се знае и се говори твърде малко за страната ни, макар че има с какво да се похвалим, особено в областта на културата.
В това отношение се разчита и на новите поколения българчета. Според културолога Венета Ненкова, е изключително важно тези деца да посещават българските училища на Ботуша, за да поддържат емоционална си връзка с далечната родина и един ден да продължат да работят за България.
Вижте още:
Интервюта: Венета Николова, Елена Каркаланова
Жители на десетки градове в Европа, САЩ и Канада вече видяха хитовия български филм за професионалния и личен живот на легендарния ни футболист Георги Аспарухов. Но "Гунди – легенда за любовта" продължава обиколката си. От "Арт театър - Берлин"..
И през тази година Министерството на образованието и науката планира организирането и провеждането на онлайн курсове по български език, литература и история на България за кандидат-студенти от Албания, Косово, Северна Македония, Молдова, Сърбия, и..
Днешният урок в детската занималня “Бяла спретната къщурка” към Посолството на България в Любляна е посветен на българските традиции, свързани с месец януари. От занималнята припомнят, че след настъпването на Новата година започва..