Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Защо "изчезват" българите в Сърбия?

Босилеград
Снимка: БГНЕС

Сръбският в-к "Данас" публикува два материала за проблемите на българското малцинство в Сърбия от гледната точка на различни представители на общността. В материалите се посочват статистики и възможни причини за емиграцията или дори отказа на българите да се декларират като такива на националните преброявания в Сърбия, предава БТА.

Стефан Стойков

При последното преброяване на населението в Сърбия българското малцинство е малко под 13 000 души, докато на преброяването през 1948 г. са били почти 60 000. Най-много българи са "изчезнали" между 1971 и 1991 г., но продължават да "изчезват", отбелязва "Данас".

Според българската общност причините са емиграция и "мимикрия". "Бягството" от българската идентичност често се обяснява с факта, че българите живеят в пограничните региони на Югоизточна Сърбия, които са и най-бедните в страната и в които трудно се намира добра работа и заплата. Вестникът отбелязва, че за намаляването на българите допринася и членството на България в ЕС, с което се отваря по-широко вратата за емиграция и "по-добър живот".

Председателят на Националния съвет за българското малцинство Стефан Стойков подчертава, че 90% от българските младежи в Сърбия се насочват към български университети.


В отделна статия на председателя на Българския Културно-информационен център в Босилеград Иван Николов се поставя въпросът - ако наистина не е страшно да се определяш като българин в Сърбия, тогава защо има "мимикрия", "т.е. скриване на българския произход като начин за оцеляване в Сърбия".


Той допълва, че не само българското малцинство намалява. Според данните от преброяванията унгарците, хърватите и черногорците също се стопяват с 2/3. Иван Николов е на мнение, че в Сърбия малцинствата открай време се разглеждат не като фактор на държавност, а „като опасност, която някой трябва да отстрани“.






Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Театрално студио

Театралното студио “Онгъл” в Болград приветства публиката с “Добре дошли у дома”

Българското театралното студио “Онгъл” в Болград, Украйна, ще пресъздаде интерактивния си спектакъл “Добре дошли у дома” на 25 август, когато градът ще отбележи 203-ата годишнина от основаването си. “ Интерактивният спектакъл разкрива културното..

публикувано на 24.08.24 в 17:20

Увеличават часовете по майчин език за етническите българи в Молдова

Етнически българи, посещаващи над 40 училища в Молдова, ще изучават още един час български език и литература през тази учебна година, предвижда програма на тамошното образователно министерство. Целта е сънародниците ни да усвоят добре литературния..

публикувано на 24.08.24 в 15:40
Беренисе Иванофф

В аржентинската провинция Чако избират най-красивата българка

В Роке Саенс Пеня, провинция Чако, в далечна Аржентина ще изберат българската Кралица на красотата. За това съобщават във Фейсбук от българското културно дружество "Христо Ботев". Събитието ще се проведе в събота, 31 август. В миналогодишното..

публикувано на 23.08.24 в 15:50