Под заглавието “Природни пейзажи, градове и находки, които превръщат България в голямата изненада на Европа” испанското издание на “Нешънъл джиографик“ публикува материал, посветен на нашите забележителности, съобщи посолството ни в Мадрид.
В публикацията списанието акцентира върху многообразния облик на страната ни - тя е балканска с планините си, средиземноморска с кухнята си, повлияна от културния си допир с Ориента, близка до Елада с топлите си нрави. Отделено е внимание на Пловдив, на Бачковския и Рилския манастир, на Розовата долина и Казанлъшката гробница, на Велико Търново и София, на характерната ни кухня и непокътната природа.
Това е вторият материал, който испанското издание на популярното списание посвещава на страната ни. В края на м.г. "National Geographic" отдели централно място за най-старото съкровище в света от петото хилядолетие пр. н.е. – част от колекцията на варненския Археологически музей.В скътаното сред склоновете на Източните Родопи село Пчеларово разказват предание, че в района виреели вековни дъбови гори и орехови дървета, в чийто хралупи се въдели диви пчели. Пчеларството е отколешен поминък на хората, за което говори и самото..
По разнообразие на птици страната ни заема едно от челните места в Европа и попада в ТОП 5 на дестинациите за т.нар. бърдуочинг или орнитологичен туризъм на Стария континент, научаваме от разговора ни с д-р Георги Герджиков, който от години развежда..
Скалните венци, надвесени над река Русенски Лом и нейните притоци Бели, Черни и Мали Лом са магнит за природолюбители и търсачи на висок адреналин. Целият район е известен като Поломието или „Планина под равнината“. В течение на хилядолетията тук реките..