Почина големият български актьор Иван Иванов, съобщиха във фейсбук от Съюза на артистите в България. Няма друг актьор в българското кино, който да е станал толкова известен, харесван и обичан след първата си главна роля във филма "Всичко е любов" от 1979 г., се казва в съобщението.
Иван Иванов е роден на 16 декември 1951 г. в Асеновград. Завършва техникум по механотехника с ниска диплома, заради която не може да следва в желаните от него специалности. Разказва за себе си, че e станал актьор случайно. Покрай негов колега на летището, където работи като радист, кандидатства във ВИТИЗ "Кръстьо Сарафов" и е приет в класа на проф. Димитрина Гюрова.
Започва кариера в театъра, но я напуска, за да снима филми. Дебютира във филма "Срещу вятъра" – 1977 г. на режисьора Христо Христов.Още като студент става известен и с ролята на Радо от филма "Всичко е любов" – 1979 г. Режисьор му е Борислав Шаралиев, по сценарий на Боян Папазов.
После изиграва поредица от герои бунтари в "Юмруци в пръстта", "Лавина", "Мярка за неотклонение", в сериала "Нощем с белите коне", "Романтична история", "Комбина" и в много др. ленти.
В сериала "Гори, гори огънче" Иван Иванов се превъплъщава в коренно различна роля – на доктор. Пред камерата често си партнира с Ваня Цветкова и за много зрители те остават най-добрата филмова двойка в историята на българското кино. През 90-те години на миналия век, когато започва да озвучава филми Иван Иванов се увлича по писането на поезия и проза.
Снимки: БГНЕС, facebook
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..
Мелитополският държавен педагогически институт "Богдан Хмелницки", заедно с Шуменския университет "Епископ Константин Преславски", организира деветите..