Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Църквата почита паметта на св. Харалампий на 10 февруари

Смятан е за закрилник и на пчеларите

Снимка: архив

На 10 февруари почитаме св. Харалампий Магнезийски, свещеномъченик на вярата. В българската традиция това е един от последните зимни празници. От този ден народът започвал да обработва земята, след като зимата си е отишла.

Св. свмчк. Харалампий живял през II век в Магнезия, Мала Азия, в епоха на страховити гонения срещу християните. Бил много праведен и още приживе показвал своята святост, разпространявайки Божието слово. Бил над 100-годишен, когато жестокият римски император Септимий Север го подложил на мъчения, за да се откаже от Христа, и го измъчвал близо 13 години. Твърд и непоколебим оставал Харалампий, а вярата му лекувала всичките му рани и всяка сутрин той осъмвал непокътнат.

Може би заради чудодейното му излекуване народът почита Св. Харалампий, като му отрежда роля на целител и пазител на здравето. В народната традиция Св. Харалмпий пази от чумата, затова често е изографисан, държащ я затворена в стъкленица. Заради тази своя сила светецът е смятан за покровител на меда и пчеларите, които на 10 февруари отбелязват своя професионален празник.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Четници от ВМОРО, Илинденско-Преображенското въстание

Преди 131 години в Солун български интелектуалци основават ВМОРО

Датата 23 октомври, която запознатите с македонските дела свързват с основаването на ВМОРО/ВМРО преди 131 години в Солун, вече 17 години се чества в Северна Македония като държавен празник и е неработен ден в страната. Тази несъмнено важна за..

публикувано на 23.10.24 в 10:15

Чешма Елия в Никопол е покрита с нежни любовни строфи

Наричат Никопол "градът на вековете" заради неговата хилядолетна история. Той възниква като селище още през 169 г. по времето на римския император Марк Аврелий. През 629 г. византийският император Никифор III Фока преименува града на Никополис, което..

публикувано на 19.10.24 в 09:50

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25