Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Министър Вътев: България може да бъде мост на науката и практиката между Азия и Европа

Снимка: МЗХ

„Надявам се, че България може да бъде мост на науката и практиката на ноу-хау трансфера в земеделието, не само между Турция и Западните Балкани, а въобще между Азия и Европа“. Това заяви министър Кирил Вътев по време на конференция на тема „Аграрната наука в аграрната практика“ в рамките на Деветото издание АГРА, ВИНАРИЯ и ФУДТЕХ в Пловдив, съобщи пресцентърът на ведомството.
По думите на Вътев, страната ни се намира на ключово място, има огромен научен потенциал, както и биоразнообразие, почвено разнообразие и традиции в земеделието. „Ако ние заработим в приятелски и коректни отношения с нашите съседи и приятели от по-далечни страни, България може да бъде център за високоразвита аграрна наука, за което има исторически данни, природен капацитет и човешки потенциал“, каза още той.

По време на конференцията беше обсъдено и сътрудничеството между Тракийския университет в Одрин със Селскостопанската академия и аграрните университети в България, както и бъдещи перспективи за коопериране в сферата на развъждането, семепроизводството и бизнеса със семена.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Червен код за много големи горещини е подаден за цялата страна

В сряда  ще е слънчево и много горещо, след обяд с незначителна купеста облачност. Минималните температури ще са между 19° и 27°, в София 20°. Максималните ще са от 38° до 43°, в столицата 38°.  По Черноморието  ще е слънчево с умерен бриз от..

публикувано на 16.07.24 в 19:05

България днес - 16 юли 2024 г.

В „България днес“ на 16 юли ви предлагаме актуална информация от България и българските общности зад граница, разговор с доц. д-р Марко Скарпа от Италия ще поговорим за българския език и Кирило-Методиевото наследство. Как се възприемат съвременните..

публикувано на 16.07.24 в 19:00

70 български ученици се борят за Световната ученическа купа в Стокхолм

Около 70 изключителни млади ученици на възраст от 10 до 18 години представят България на Световната ученическа купа в Стокхолмския глобален кръг  (World Scholar’s Cup). Те участват във форума наред с над 1100 водещи млади умове от поне 30 страни,..

публикувано на 16.07.24 в 15:17