Българските сдружения в Сърбия ще преустановят дейността си, свързана с утвърждаване на български език, култура и ценности, ако не бъде подновена програмата за българска помощ. Това заяви Иван Ченчев с декларация на парламентарната група на БСП.
Декларацията идва след посещението на Ченчев в Босилеград за отбелязване на годишнината от гибелта на Васил Левски. Депутатът информира, че има 3 писма, включително и до парламента, с които Александър Димитров, председател на сдружение "Глас" в Босилеград, и Иван Николов, председател на Културно-информационния център в Босилеград, алармират, че по програмата за българска помощ, вече няма да се финансират проектите за българските общности в Западните Балкани.
Наскоро в редакцията на Радио България също дойде тревожно писмо от страна на Дарко Аначков, председател на Българо-сръбския център във Враня, който работи от шест години. В него той изразява зариженост "от възможността Министерството на външните работи на Република България да спре финансирането на дейността на българските организации в Република Сърбия по програмата "Българска помощ за развитие". В писмото си той пише, че: "за много организации тази помощ е единствената възможност за постигане на техните цели и дейности. Българите в Сърбия намаляват. Вместо МВнР да укрепва тези организации, то насърчава тяхното закриване".
"Това на практика означава, че българските сдружения в Република Сърбия трябва да преустановят или да прекратят дейността си, свързана с утвърждаване на български език, култура и ценности", посочи депутатът Иван Ченчев. По думите му, оставени сами на себе си българските сдружения са застрашени от разпадане, а положените досега усилия и средства от страна на българската държава, се обезсмислят. Смятаме, че това противоречи на декларираните от Министерство на външните работи външнополитически цели за подпомагане на българските общности и организации зад граница, заяви Ченчев. Той апелира Мария Габриел по най-бързия начин да се задейства и да се намери начин да възстанови програмата.
Писател, преводач, журналист, представител на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, Милена Селими не спира да популяризира българската литература, култура, ценности и традиции. Едно от най-новите й професионални постижения е..
Още по-пъстър парламент очерта вотът на избирателите на предсрочните парламентарни избори от 27 октомври. Първоначалните прогнози вещаеха 9-партийно Народно събрание, но резултатите, които ЦИК провъзгласи след обработване на всички протоколи попариха..
Вот по инерция. Вот с последна капчица надежда, че утре всичко ще бъде наред и ще се чуем по изборен повод след четири години. Вот на огорчение от политиците, от нас самите, от други там, които не са гласували. "Нагласите са много..
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..