Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ценни реликви в "Етъра" припомнят делото на революционера Георги Бенковски

Снимка: РЕМО „Етър“

Пушката на Георги Бенковски и Възванието за обявяване на Априлското въстание, както и автентични документи са сред реликвите, които разказват за живота на революционера, преди да стане част от организаторите на въстанието, превърнало се в прелюдия към освободителната за България Руско-турска война от 1877-1878 г. Те могат да бъдат разгледани от посетителите на музея на открито "Етър" край гр. Габрово между 1 и 5 март. Експозицията е разположена в най-голямата сграда на етнографския комплекс, която за първи път отваря врати за посетители.

"Пушката е "Уинчестър", модел 1866 година, с която Георги Бенковски се изправя срещу огромната военна и административна мощ на Османската империя – отбелязва Тихомир Църов, експерт в културната институция. – Революционерът вярва толкова пламенно в българската национална независимост, че увлича хиляди в една борба, която чрез неговата личност не изглежда обречена. Георги Бенковски е символ на непокорния дух на българите. Някой би казал, че е живял в бунтовно време, станал е един от Апостолите на свободата, но не е дочакал да я види с очите си. Дали е така, обаче? По-скоро Георги Бенковски я изживява като усещане и затова се бори за нея с толкова плам и ентусиазъм".

Револверът на Райна Княгиня

Сред ценностите, гостуващи в рамките на инициативата на музея "Така извоювахме свободата", са жезълът на граф Игнатиев, револверът на Райна Княгиня и други.

Снимки: РЕМО „Етър“




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Фалшифициране на исторически и културни ценности "замърсява" науката

Дали сред експонатите в музеите могат да попаднат и някои фалшификати, дотолкова добри, че да не отстъпват на оригиналите – по тази тема се носят слухове и се правят спекулации, но в момента цяла поредица от исторически фалшификати гостуват като..

публикувано на 18.10.24 в 09:25

Цял квартал от XIII – XIV век, подобен на Града на хобитите, откриха археолози в Перперикон

Комплекс от десетина малки къщички, разположен в южната част на Скалния град Перперикон, разкриха археолози под ръководството на проф. Николай Овчаров. По думите му, става дума за цял квартал, датиран от XIII – XIV век, който силно напомня на..

публикувано на 08.10.24 в 19:34

Над 30 животински фосили от времето на динозаврите събраха учените край Трън

Как е изглеждал животинският свят в района на днешния град Трън преди повече от 80 милиона години - на този въпрос се опитват да отговорят учените палеонтолози от Националния природонаучен музей при БАН. В резултат на лятната им експедиция, която..

публикувано на 06.10.24 в 10:10