Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Среща с писателката Петя Кокудева по повод Деня на европейските автори

Петя Кокудева
Снимка: Държавен Културен Институт

25 март е обявен от Европейската комисия за Ден на европейските автори. Мисията му е да празнува творците на Стария континент и да насърчава интереса към четенето и езиковото многообразие в Европа. Инициативата се провежда в последния понеделник от месец март от 2023 г. насам, по идея на тогавашния български еврокомисар Мария Габриел, отговарящ за иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта.

Денят на европейските автори подтиква по-младите поколения да изследват богатството на европейската литература. В тази връзка Държавният културен институт към министъра на външните работи разпространи видео, в което ни среща с Петя Кокудева – любим писател на българчетата в страната и по света.

"Авторите са винаги по следите на някоя история. Изследвайте книгите, прочетете по малко и ако ви харесва, си ги вземете от библиотеката или книжарница" – съветва писателката, която изненадва аудиторията с персонажи от своята книга с детски стихотворения за възрастни "Малки същества", създадена съвместно с илюстратор от друга европейска държава – италианската художничка Ромина Беневенти.


Петя Кокудева (1982) определя себе си като читател и творец на детска литература, а също така и страстна пътешественичка. Завършила е журналистика и има магистратура по творческо писане. Носител е на няколко национални награди за най-добра детска книга. Нейни текстове са превърнати в песни, други са включени в учебници за началните класове в българските училища.

Снимки: Държавен Културен Институт

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

България е председател на 47-а сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО

Министърът на културата Мариан Бачев приветства участниците в 47-ата сесия на Комитета за световно наследство на ЮНЕСКО, която се провежда под председателството на България в централата на международната организация в Париж. Участват 194 държави, приели..

публикувано на 07.07.25 в 14:45

Златни съкровища и интерактивни изживявания в музея на Пазарджик

Историята на музейното дело в Пазарджик започва още от втората половина на XIX  век, когато по идея на Стефан Захариев в местното читалище " Виделина" се оформя сбирка от старини, монети, църковни ръкописи. През годините музеят обогатява..

публикувано на 06.07.25 в 09:25

Изложба представя историята на захарта и сладките изкушения в Горна Оряховица

Горна Оряховица е най-големият необластен град в Северна България. Намира се в близост до Велико Търново и е важен железопътен възел. По повод 155-ата годишнина от обявяването на селището за град в местния Исторически музей е подредена изложба, която..

публикувано на 06.07.25 в 09:10