Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Преди 164 години в Цариград е заявена българската църковна независимост

Българският храм „Свети Стефан“ в Истанбул
Снимка: БГНЕС

На 3 април 1860 г. по време на тържествената великденска служба в българския храм „Свети Стефан“ в Истанбул митрополит Иларион Макариополски не споменава името на вселенския гръцки патриарх. Вместо името на патриарх Кирил VII е произнесено това на султана Абдул Меджид и е добавено "всякое епископство православных" (Всички православни епископи). Тази формула се произнася само от предстоятел на автокефална църква. С този акт българската църковна община в столицата на Отоманската империя заявява, че не признава духовната власт на патриаршията във Фенер и обявява независимост на българската църква. След 10 години на дипломатически перипетии Великденската акция завършва със създаването на Българската екзархия. Българската православна църква е призната за равноправна между останалите църкви през 1945 г. 

Иларион Макариополски (1812-1875)
Историкът Тончо Жечев в своята книга „Българският Великден или страстите български“ пише, че още тогава Георги Раковски оценява толкова високо станалото, че иска този свят ден да се празнува всяка година. „Националният календар на българите по това време е почти бяло поле, по него още няма онези кървави точки, с които отбелязваме празниците. Раковски е искал да прикове вниманието на българите към един от най-важните дни в новото им летоброене. Но дойдоха други събития, личности. Постепенно българският календар се запълни с много червени точки и ние почти забравихме този празник…“, пише Жечев.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Храм

Църковен календар - 2 април 2025 г.

На 2 април почитаме преподобни Тит Чудотворец и свети мъченици Амфиан и Едесий. В този ден се служи Малко повечерие и се чете целият канон на св. Андрей Критски. От младостта си  свети Тит Чудотворец се посвещава на монашески живот...

публикувано на 02.04.25 в 06:00

Кой е Марко Тотев и защо името му става нарицателно за лош късмет и несполука?

В България, когато заговорим за човек с лош късмет, често казваме: "Ех, какъв е Марко Тотев!". Но кой всъщност е Марко Тотев и как името му се е   превърнало в нарицателно за човек, на който късметът все му изневерява? "Това е..

публикувано на 01.04.25 в 10:05

Църковен календар - 1 април 2025 г.

На 1 април Православната църква чества паметта на преподобна Мария Египетска и на свети великомъченик Авраамий Български. Света Мария Египетската  живяла в Александрия в средата на V и началото на VI век. Била само на 20 години, когато..

публикувано на 01.04.25 в 06:00