Археологическият комплекс “Долината на тракийските царе” в град Шипка днес ще официално отваря врати.
"Той е първият по рода си в страната, а целта му е да представи в пълнота и да развие тракийската култура и изкуство в района на Казанлък", каза Галина Стоянова, кмет на общината.
В комплекса има изградена централна сграда, в която са поставени восъчните фигури на тракийските цар, царица, виночерпец и воин, създадени по подобие на стенописите в казанлъшката Тракийска гробница. Там посетителите ще могат да си направят снимки с тях, облечени в типичните за епохата дрехи.
Други атракции представляват тронната зала на двореца в античния град "Севтополис", холограмния екскурзовод, визуализиращ тракийски владетел, който посреща посетителите и разказва за Долината на тракийските царе, игрите чрез триизмерна виртуална реалност.
В непосредствена близост до комплекса се намират гробниците "Грифони", "Хелвеция", "Голяма Косматка", "Оструша" и "Шушманец".Глава на статуя излезе при разкопките в големия канал на античния град Хераклея Синтика. Тя е на откритата преди дни статуя и вече е в музея на Петрич, за да я поемат реставраторите. „Уникално бе това лято“, каза проф. Людмил Вагалински по повод..
От 23 до 28 септември София и Видин ще бъдат домакини на Седмата международна конференция за римските дунавски провинции на тема "Граничен ландшафт по Дунав – Frontier landscapes along the Danube", предаде БНР Видин. Инициативата за дискусията за..
На 22 септември 1908 г. е провъзгласена Независимостта на България. След най-дръзкия самостоятелен акт в българската история – Съединението на Източна Румелия и Княжество България, българите отново демонстрират силата на единството и вярата в..
Преди 105 години, на 27 ноември 1919 г., в парижкото предградие Ньой сюр Сен е подписан договор, който официално слага край на участието на България в..