Ученици от Българско училище "Слово" в Оксфорд направиха видеофилм за цар Фердинанд като част от проект по Националната програма на МОН "Неразказаните истории на българите".
Учениците от 8-ми клас се превърнаха в истински изследователи и преводачи, проучвайки посещението на монарха в Оксфорд и участието му в Осмия международен конгрес по орнитология, който се провежда в града през 1934 г.
Децата откриха снимки, преведоха статии от английското списание Nature за събитието и откроиха заслугите на Фердинанд в областта на естествените науки. Учениците научиха какви въпроси за опазването на околната среда и птиците са обсъждани в началото на ХХ век и така разшириха и знанията си за орнитологията като част от зоологията, съобщават от Министерството на образованието и науката.
снимки: mon.bg
Будител – човек, който със своите действия, идеи или творчество пробужда духа на народа, съхранява и разпространява националното самосъзнание, култура и образование. В Българската история това понятие се свързва най-често с периода на Възраждането..
Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
"Българите украсяваме света", казва ни Емилия Юкер, която от десетилетия живее в Германия. Пъстротата на културните ни традиции, литературата, фолклора е..