Учителката от Българското неделно училище „Васил Лавски“ в испанския град Сарагоса Милена Омерова, заедно с още трима ментори - Янка Велева, Красимира Димова и Силвия Димитрова, запознаха испански деца с българската азбука. Инициативата идва от средното училище „Мария Молинер“ в Сарагоса, съобщиха за Радио България от образователното средище.
Българските педагози показаха на около 120 испански деца българските букви и ги учиха да изписват имената си на български, както и да изговарят българските звукове.
По-големите класове (5 и 6 клас) активно участваха в своеобразния уъркшоп, като освен да изговарят български думи, те бяха насърчени да намерят местоположението на България, както и да се включат успешно в други задачи, свързани с българския език и култура. Благодарение на предоставените материали учениците успяха да се справят и с трудната задача да напишат сами имената си на кирилица, усвоиха и най-често използваните при запознанство фрази - "Здравей", "Благодаря" и "Довиждане", информират ни от БНУ „Васил Левски“ в Сарагоса.
Успешен е бил и кръжокът, проведен с най-малките ученици в предучилищна възраст (5-6 години). Те също с голям интерес са повтаряли буквичките, а с помощ от екипа на българското училище са изписали своите имена и са ги оцветили. Научили са и чилата от едно до десет на български.
БНУ „Васил Левски“ в Сарагоса е създадено през 2009 година, а от 2014 година работи по програмата "Роден език и култура зад граница" на Министерството на образованието и науката.
В цяла Германия българите могат да гласуват в 66 секции. В Берлин те са пет, като във всяка от тях има машина. Изборният ден протича спокойно. До момента са гласували малко над 800 души, което в сравнение с изборите на 9 юни е малко повече..
Няма информация за сериозни проблеми при гласуването в Турция, предава специалния пратеник за изборите там Мария Петрова. Масово се гласува с машини, но от малък брой хора – така тя описва вота в югоизточната ни съседка. По-голяма е активността пред..
Десетки хиляди са българите, които живеят в Аржентина. За съжаление точна статистика за техния брой не е правена, но според различни източници те варират от 50 000 до 150 000 души. Част от тях са емигранти от новата вълна, заселили се там след..