Учителката от Българското неделно училище „Васил Лавски“ в испанския град Сарагоса Милена Омерова, заедно с още трима ментори - Янка Велева, Красимира Димова и Силвия Димитрова, запознаха испански деца с българската азбука. Инициативата идва от средното училище „Мария Молинер“ в Сарагоса, съобщиха за Радио България от образователното средище.
Българските педагози показаха на около 120 испански деца българските букви и ги учиха да изписват имената си на български, както и да изговарят българските звукове.
По-големите класове (5 и 6 клас) активно участваха в своеобразния уъркшоп, като освен да изговарят български думи, те бяха насърчени да намерят местоположението на България, както и да се включат успешно в други задачи, свързани с българския език и култура. Благодарение на предоставените материали учениците успяха да се справят и с трудната задача да напишат сами имената си на кирилица, усвоиха и най-често използваните при запознанство фрази - "Здравей", "Благодаря" и "Довиждане", информират ни от БНУ „Васил Левски“ в Сарагоса.
Успешен е бил и кръжокът, проведен с най-малките ученици в предучилищна възраст (5-6 години). Те също с голям интерес са повтаряли буквичките, а с помощ от екипа на българското училище са изписали своите имена и са ги оцветили. Научили са и чилата от едно до десет на български.
БНУ „Васил Левски“ в Сарагоса е създадено през 2009 година, а от 2014 година работи по програмата "Роден език и култура зад граница" на Министерството на образованието и науката.
На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...
Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..
С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..