Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кулинарен празник събира майстори от Сърбия, Румъния и България в село Антимово

Снимка: festivali.eu

Тридневен кулинарно-фолклорен фестивал ще допълни празничното настроение във видинското село Антимово. За 14-и път местното Народно читалище "Развитие-1926 г." и Кметството организират фестивала “Гергьовден“ на  4, 5 и 6 май 2024 г.

Градският духов оркестър от град Видин ще даде начало на празника в Антимово. Кулинари от България, Румъния и Сърбия ще премерят сили в състезанието "Баш майстор на влашката кухня, готвене на жив огън". Фолклорни състави от трите съседни балкански държави ще се погрижат за настроението на гостите. Ще има Великденско хоро, а в утрото на 6 май – празнична света литургия в църквата "Св. Георги", освещаване на курбан за здраве и беседа за "Неугасващата искричка на българските традиции и обичаи".


Село Антимово се намира само на 2 километра от река Дунав и на 7 км. от Видин. Днес там живеят около 450 жители, и на фона на обезлюдяването в региона го превръща в едно от оживените села в българския Северозапад. Храмът "Св. Георги" е построен през 1860 г., по време на османското владичество, с участието и безвъзмездната помощ на всички хора. Читалището, което е символ на духовността във всяко българско населено място, тук е основано през 1926 г. с действащи по онова време мъжка певческа група и театрален състав, които разнообразявали живота в селището. Днес самодейците от Антимовската духова музика са една от най-добрите и търсени в Северозападна България.

Снимки: festivali.eu


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Елмалъ баба теке

Дервиши по нашите земи - легенди и мистерии витаят около текето на село Биволяне

Според османски документи  край днешното село Биволяне в община Момчилград са живели над 500 дервиши , които са се обучавали в Елмалъ баба теке. Някога религиозният център се славел кат о най-голямото средище на дервишите в тази част на..

публикувано на 26.06.24 в 09:15

На Еньовден билките и водата добиват магична сила

Рано сутрин момците и момите се събират на поляните, за да могат да играят със слънцето. "Смята се, че тогава слънцето играе, защото е най-дългото слънцестоене в годината" – това е най-важното, което трябва да знаем за Еньовден според осемгодишния..

публикувано на 24.06.24 в 04:30
Снимка: Регионален етнографски музей – Пловдив

Пловдив кани любителите на позабравени занаяти в Етнографския си музей

Регионален етнографски музей в Пловдив отваря врати за XVІ-то издание на Седмицата на традиционните занаяти, съобщават организаторите от музея. Откриването е на Еньовден (24 юни), почитан в народната ни традиция като ден на билките и лечението..

публикувано на 23.06.24 в 10:10