Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Животът е низ от Рамазани – мюсюлманите в България празнуват Байрам

Снимка: БГНЕС

30 март слага край на най-благословеното време в годината, както изповядващите исляма наричат месеца Рамазан. През настоящата година той започна на 1 март, като най-същественото задължение на мюсюлманите в този 30-дневен период е говеенето –  въздържание от храна, напитки и изкушения от изгрев до залез, което трябва да помогне на говеещия да бъде добър човек, да е състрадателен и духовно извисен.


Вярва се, че Рамазан е предводителят на всички останали месеци в годината. В първия му ден беше дадена тържествена вечеря "ифтар" от президента на България – началото на тази традиция постави президентът Петър Стоянов (1997-2002) и тя се утвърди във времето като  уникален почин, извеждащ на преден план зачитането на другия, уважението и добросъседството.

"Тази година за пореден път президентът Румен Радев покани не само мюсюлманската общност, но всички водачи на религиозните общности на първата вечер Ифтар, като за наша голяма радост екипът на "Предавания на турски език на Радио България" също бяхме сред гостите. И както каза президентът в своята реч – в тези трудни времена това е пример за толерантност. Така започна всъщност месецът Рамазан" – разказва колегата ни Шевкие Чакър.


Ролята на вечерята Ифтар е да събере хората на една софра, без значение от религия и вярвания, като благотворителността излиза на преден план. Подобни вечери, на които са поканени близки и хората в нужда от общността, през целия месец Рамазан дават мюсюлманите, които имат възможност и са благодарни за спечеленото през годината – като се започне от Главното мюфтийство и се стигне до отделни семейства с повече възможности по градове и села. 

Ифтар в Момчилград

"Ролята на Ифтар вечерята е да събере хората в нужда, като по този начин сплотява и общността. Например преди дни в Момчилград се състоя най-голямата Ифтар вечеря – 3 хиляди души се събраха на открито. Не се кани, обявява се, че има такава вечеря и добре дошъл е всеки, който пожелае"- пояснява Шевкие и допълва, че началото на Рамазан, както и на другия голям празник – Курбан Байрам, всяка година се измества с 10 дни напред.


Празникът Рамазан Байрам е предшестван от деня Арифе, в който се споменават близките и роднините, които сме загубили. "Това е нещо като задушница при християните. В домовете се подготвя тесто, правят се мекици и се раздава на съседи, познати, минаващи по улицата. Преди да настъпи Байрам се почистват и гробищата – независимо дали са мюсюлмански или християнски. Например в русенското село Семерджиево, независимо какъв е празникът, винаги се почистват всички гробища, за да може в първия ден на Байрама всеки да отиде и да почете починалите си близки и да се помоли за тяхната душа."

Преди да настъпи Байрамът мюсюлманите дават дан, наречена "фитре", която се дарява на беден човек. Сумата се определя от Главното мюфтийство, като тази година тя е била 15 лева на човек, а призивът е бил средствата да се дарят за ислямското образование. По същия начин се раздава и "зекят" – това е т.нар. дан за спечеленото богатство през годината, който също е за хора в нужда, като по този начин им помага да не се чувстват изолирани, да разберат, че Байрамът е дошъл, че има празник – разказва ни Шевкие. Именно добротворството е  същината на месеца Рамазан, в който Всевишният подлага мюсюлманите на изпитания, за да знаят как да помагат на изпадналите в нужда.

Рамазан Байрам е тридневен празник – време, когато младите посещават родителите си и по-възрастните роднини, за да целунат ръка и да ги почетат. Очакван празник, който в много мюсюлмански домове в България се посреща и с доза тъга:

Шевкие Чакър

"Ситуацията в България е такава, че младите хора ги няма, особено по селата – те са на гурбет, успяват да си дойдат само лятото, през отпуските, и за поредна година софрата остава празна. Възрастните родители, разбира се, чакат, може би някой случайно да почука на вратата им… Има радост, има и тъга и това се отразява и в нашите предавания на турски език на Радио България тези дни. Няма човек, писмо, телефонно обаждане, в което да не се казва – "Моите деца са в Англия, Германия, Франция, аз ги обичам, за пореден път им изпращам моята благословия и любов, на пак ги няма". Ето, това е най-тъжното и аз споделям тъгата на всички български граждани, защото това е съдбата на нашата родина България – че младите хора са далеч. Така е по селата днес – много хора чакат някой да дойде и да им целуне ръка, защото най-важното на Байрама е младите да целунат ръката на възрастните си родители, да им поискат прошка и да бъдат до тях."


Животът, казват, е безкрайна поредица от Рамазани – за някого това е първият, за други ще е последният, такъв е неизменният кръговрат на живота. Времето на тази земя ни е ценно, затова нека го използваме, за да правим добро, да бъдем съпричастни с проблемите на ближния, на обществото, както повелява и днешният ден.

Честит Байрам на всички мюсюлмани в България и по света! Да укрепва здравето във всеки дом, да се множат радостите и добрите дела!

Вижте също:

Снимки: БГНЕС, БТА, БНР, личен архив Шевкие Чакър, община Момчилград, архив



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Кукувицата за първи път се обажда на Благовец, животни се пробуждат от зимния си сън

Благовещение е свят ден, символ на безкрайната Божия милост към хората и най-вече към жената, благословена да носи новия живот, но също и олицетворение на вечния човешки копнеж към нещо по-добро в идните дни. Според библейското предание, на този ден..

публикувано на 25.03.25 в 06:20
Снимка: читалище „Пробуда – 1928“- село Кралево

Фотоконкурс вдъхна живот на Пижо и Пенда

Читалището в търговищкото село Кралево ежегодно пресъздава традиционните български обичаи и организира състезания като "Майстор на лютеницата" и " От раклата на баба". За трета поредна година успя да обедини родолюбци от различните краища на България..

публикувано на 14.03.25 в 11:05

Отново е Тодоровден – празник, в който поглеждаме към лятото

Тодоровден е значим български празник, който се отбелязва в съботата след Сирни заговезни – тази година датата му е 8 март. Според народните вярвания, свети Тодор играе важна роля в пробуждането на природата за нов живот. Според поверието, на този..

публикувано на 08.03.25 в 06:15