Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Софийски фестивал разказва на достъпен език за новите научни открития

Снимка: София Тех Парк

120 учени от България и 10 страни по света ще вземат участие в Софийския фестивал на науката. Форумът се открива днес и ще продължи до 12 май в столичния София Тех Парк.

Организаторите съобщават, че сред гостите с международно признание, които ще споделят знанията си на достъпен за широката аудитория език, ще са белгийски космолог, работил заедно със Стивън Хокинг; френски астроном от екипа, който откри океан на сатурновата луна Мимас; испански стенд-ъп математички; украинска метеороложка, изследователка на Антарктида; американски физик от екипа на НАСА за изследване на астероида Озирис-Рекс; австрийски изследовател на радиацията; археолог и морски геолог от програмата National Geographic Explorers от Турция и Израел.

Фестивалът се организира от фондация "Красива наука" и е отворен за всички, които споделят любопитство към постиженията, които движат човечеството напред.


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

В планините има опасност от лавини

Планинската спасителна служба на Българския червен кръст предупреждава, че атмосферните условия за туризъм в планините са лоши . Облачно и мъгливо е. Поради обилните снеговалежи през последните дни е в сила най-висока степен на лавинна..

публикувано на 14.01.25 в 11:52
Българска академия на науките

Учените от БАН подкрепиха единството БПЦ–БП

Събранието на академиците и член-кореспондентите при Българската академия на науките (САЧК), което обединява всички членове от научни и творчески направления на Академията, прие Становище в подкрепа на Българската православна църква - Българска..

публикувано на 14.01.25 в 10:44

Екип с участието на български учени откри три нови екзопланети

В една от най-интересните мултипланетни системи, откривани до момента, научен екип с българско участие показва наличието на три екзопланети, съобщи БНТ. Панетната система се намира на 1100 светлинни години от Земята, около звездата TOI-4504 в..

публикувано на 14.01.25 в 09:06