Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

В София вече има водородна зарядна станция

Снимка: БТА

Първата водородна зарядна станция за страната ни – в рамките на Центъра за компетентност “Хитмобил”, беше официално открита в София. Съоръжението е изработено от австрийската фирма EDC-ANLAGENTECHNIK.

Това е първата в България и региона полева лаборатория за тестване и развитие на системи за чиста енергия”, заяви чл.-кор. Евелина Славчева, председател на Общото събрание на Българската академия на науките.

Водородът от станцията е с много висока чистота. Той е достатъчен за директно използване в транспортни средства и всекидневно може да зарежда до 15 автомобила или два автобуса.

У нас все още има само един водороден автомобил, който е част от проекта на Центъра за компетентност при БАН, но Евелина Славчева се надява това скоро да се промени.

Водородната пътна карта на страната ни предвижда догодина да имаме 120 водородни автомобила и пет водородни зарядни станции, а до 2030 г. – 600 превозни средства и още 14 зарядни станции.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Валежите спират, но температурите остават ниски

В понеделник в източната половина от страната все още ще има валежи от дъжд, но до вечерта ще спират. На запад облачността ще се разкъсва и намалява, следобед на места в Югозападна България – до предимно слънчево време. Ще остане ветровито с умерен,..

публикувано на 29.09.24 в 18:30
Димитър Костов от Смолян (вляво)

Петдесет дрона рисуват сърце в световния ден за профилактика на сърдечно-съдовите заболявания

С инициативата “Разходи се с кардиолога си” в големи български градове беше отбелязан днешният Световен ден на сърцето. Организаторите от Дружеството на кардиолозите в България акцентираха върху редовната умерена физическа активност, която е..

публикувано на 29.09.24 в 18:15

Тамбурата, гъдулката и кавалът скоро може да изчезнат от сцените

Традиционни народни инструменти, сред които тамбура, гъдулка и кавал, до 10-15 години ще изчезнат от българските сцени, ако не бъде обърнато внимание на изпълнителите на фолклорна музика. Това показва анализ от теренно проучване на Българската..

публикувано на 29.09.24 в 16:35