В Българския кулутрен институт в Рим започна втората обучителна среща по проекта “Дигитална трансформация в обучението по български език и литература” към програма “Еразъм+”, КА2, Стратегически партньорства в областта на училищното образование.
Водеща организация по проекта е Бургаският свободен университет, а ръководител – проф. д.п.н. Галя Христозова. Целта е да бъдат изработени електронни ресурси със съдействието на българското училище “Асен и Илия Пейкови” – Рим и Флоренция. Партньори в начинанието са училище “Азбуки веди” в Кьолн, Българското училище за роден език в Будапеща и Българското училище “Кирил и Методий” в Никозия.
Работата по проекта продължава и днес, когато почитаме светите братя Кирил и Методий. “Неслучайно започваме деня от базиликата “Сан Клементе”, където през 869 г. е бил погребан нашият Константин Кирил Философ”, изтъкнаха участниците.
.
За основаването на нова българска църковна община в даден град в чужбина минават години, докато се установи енорията в свой храм с редовни богослужения и свещеник, който да служи там. Началото е мисионерство, но постепенно свещениците успяват да..
Изпълнителната агенция за българите в чужбина удължи до 31 март 2025г. срока за подаване на номинации за престижната награда "Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2024"! Номинациите са начин българите зад граница да засвидетелстват..
Започна записването за участие в първия Фестивал на българските фолклорни състави от чужбина – Велико Търново 2025. Това съобщават от Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина (АБФСЧ) в своята страница във Фейсбук. Фестивалът ще..