Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Ученици от неделното училище в Солун ще проучват българските следи на Света гора

Снимка: uni-sofia.bg

Ученици от българското неделно училище “Св. Георги Зограф” в Солун ще тръгнат по следите на българската история в Света гора, стана ясно при посещението на служебния образователен министър Галин Цоков в българския манастир “Св. Георги Зограф” в Света гора. Те ще участват със свой проект в националната програма “Неразказаните истории на българите” на Министерството на образованието и науката.

Неделното училище е към българския манастир на Атон. В него над сто ученици от 1 до 12 клас учат български език, история и география, а в часовете по вероучение се запознават и с българските традиции, празници, обичаи, народни песни и танци.

Обсъждаме възможностите да подпомогнем повече български историци и медиависти да изследват безценната книжнина, която се съхранява в “Св. Георги Зограф”, каза министърът.

Манастирската библиотека пази огромен брой изключително ценни ръкописи, свързани с българската история и култура. Сред тях е и черновата на “История славянобългарска” от Паисий Хилендарски.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Доц. Спас Ташев

Необходима е административна самостоятелност на районите, в които живеят българи в Албания

Българското национално малцинство в Албания е едно от най-големите в страната, сочат данните от последното официално преброяване на населението там. Като българи са се декларирали 7057 лица, за сравнение – като гърци са се определили 23 хиляди,..

публикувано на 18.11.24 в 12:05

Красива българска елха отново грее в чикагския Музей на индустрията

На централно място в Музея на индустрията в Чикаго е поставено коледно дърво с българска украса. За пета поредна година сънародници от Ветровития град изработиха пищната украса на българската елха с над 30 хиляди цветни лампички и стотици орнаменти...

публикувано на 16.11.24 в 10:25

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35