Десето издание на Националния фестивал на лавандулата се провежда на 14 и 15 юни в чирпанското село Средно градище. Там са едни от най-старите лавандулови насаждения в страната, които съществуват повече от 80 години. Концепцията на празника е да придаде усещането за "градски шик" в пасторалната среда на Средногорието и по-специално в живописното село Средно градище, пояснява пред БТА Нина Гергинова, председателят на Сдружение "Национален фестивал на лавандулата"
Мотото на фестивала е "Здравословно и природосъобразно битуване на хората".
Двудневната програма започва с музикално-сценично изпълнение на Мариана Попова и Веселин Плачков и спектакъла "Виновни" на 14 юни. В съботния ден посетителите ще могат да разгледат базар на лавандулови и био продукти, сред които голямо разнообразие мед и етерични масла. "Пътека на здравето" през красиви лавандулови насаждения ще отведе гостите на фестивала в съседното село Изворово до био пчелин, в който ще може да се наблюдава демонстрация по изваждането на питите от кошера. Посещение в дестилерия за добив на масло от лавандула е част от атракциите, предвидени за гостите на селото.
Националният фестивал на лавандулата стартира през 2014 г. На него се събират на едно място производители, агро-специалисти, стопани и предприемачи. Традицята повелява във фестивалните изложения да присъстват бутикови производства – парфюмеристи, малки биоферми, дестилерии, пчелни стопанства, алтернативни практики, а също артисти, художници и приложници.
Снимки: БГНЕС (архив), Община Чирпан, lavenderforum.bg
Над 80 занаятчии представят майсторството си в Нощта на Самоводската чаршия във Велико Търново, съобщава БТА. До 23 септември Фестивалът на занаятите ще представи традиционни и нови техники в различни сфери на бита. Сред тях са ателиета за изработка..
Гостите и жителите на столицата могат да се потопят в периода на късната античност и управлението на император Констанций II – един от синовете на Константин Велики. Възстановката се организира на 21 и 22 септември от сдружение за антични..
Курортните селища по Българското Черноморие могат условно да се разпределят в две категории – съвременни, забележителни със своите шумни и многоцветни улици, а във втората категория попадат достолепните пристанищни градове, с многовековна история,..
Осем автентични български традиции и предавани през поколения умения от различни краища на страната бяха вписани в Националната представителна листа..