Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Черешова задушница е!

Снимка: БГНЕС

Всяка година в съботата преди големия християнски празник Петдесетница Църквата отбелязва втората за годината Задушница, която народът е нарекъл Черешова задушница, защото винаги съвпада със сезона на черешите.

В календара на Българската православна църква Задушници се отслужват в съботите преди Великия пост, преди Петдесетница и преди Архангелов ден (8 ноември).

Във всеки православен храм в страната се извършва заупокойна литургия и обща панихида, по време на която свещениците четат имената на починалите сродници на присъстващите миряни.


Прието е на този ден хората да посещават гробовете на своите починали близки, за да ги почистят и украсят с цветя. После над пръстта преливат вода и червено вино за спомен на Христовата жертва за нас и запалват църковна свещ.

Прието е да се подава варено жито, хляб или пита, вино, череши и други храни на колкото може повече хора, които да поменат с "Бог да прости!" покойниците.

В дните на Задушница вярващите не се заемат с къщна работа и отправят молитвите и мислите си за душевно спасение на починалите.

Снимки: БГНЕС, БТА



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Църковен календар - 16 февруари 2025 г.

На 16 февруари Православната църква чества паметта на свети мъченици Памфил и Порфирий. Честваме и свети Флавиан, архиепископ Константинополски.  Св. мъченик Памфил бил голям аскет и много се трудил за преписването и поправянето на грешки в..

публикувано на 16.02.25 в 06:00

Църковен календар - 15 февруари 2025 г.

На 15 февруари, Българската православна църква възпоменава свети апостол Онисим, преподобни Евсевий, пустинник Сирийски и преподобни Пафнутий. Когато светите апостоли проповядвали Евангелието, Филимон – богат и знатен човек от Фригия, област..

публикувано на 15.02.25 в 06:00

Археологията като кауза за хората, които разкриват и бранят историческото ни наследство

Със своите над 40 хиляди археологически обекта и артефакти, България е истински музей на открито. По броя на находките страната ни се нарежда на трето място в света след Италия и Гърция. От неолита, преди осем хилядолетия, до късното средновековие,..

публикувано на 14.02.25 в 08:25