Изоставеният паметник на вр. Бузлуджа се превърна в истинска знаменитост в Instagram, заемайки 10-то място в класацията на най-посещаваните изоставени сгради в света.
Данните на авторитетната застрахователна компания Алън Боусел Груп (Alan Boswell Group), специализирана в застраховки на изоставени постройки, показват, че само за месец юни 2024 г. паметникът е събрал над 18 000 хаштага #abandonedbuildings в социалната мрежа. Това го прави не само една от най-емблематичните изоставени сгради, но и истински магнит за любителите на приключенията и фотографията от цял свят.
Историята на паметника, известен и като "летящата чиния" е тясно преплетена с историята на България. Построен през 1981 г., той е предназначен да отбележи 100-годишнината от конгреса на Българската социалдемократическа партия, състоял се под знаменития връх Бузлуджа. Конструкцията е монументален символ на комунистическия режим, но след падането му през 1989 г. е изоставен и постепенно се руши.
Въпреки това Бузлуджа притежава неповторима красота и мистерия, която го прави неустоим за много хора. Огромният купол, увенчан с червена звезда, е несравнима гледка. А вътрешността на паметника е магнит за любителите на фотографията, с нейните изоставени зали, стълби и коридори. В момента обаче те са недостъпни за посетители от съображения за сигурност. Предприемат се действия Бузлуджа да бъде реставриран и превърнат в музей или културен център. Дотогава той ще остане емблематично място, което ще вдъхновява творци и авантюристи от цял свят.
Вижте още:
Снимки: buzludzha-project.com, БТА, БГНЕСКазват, че за да опознаеш дадено място, трябва не само да го видиш с очите си, но и да го вкусиш с небцето си . Всяко българско село, всеки град или регион си има своя специфичен дъх и аромат. Един от начините да ги опознаете са кулинарните маршрути,..
Лятото може да е незабравимо не само с почивка край морето, а и с разходка до дивите плажове на Дунава. Всяко от градчетата по бреговете на голямата река си има своето място, където човек може да разпъне чадър и да стъпи върху фините речните пясъци...
След дългогодишна разруха, един от емблематичните мостове, строени от майстора зидар Кольо Фичето, е готов отново да посреща туристи. Беленският мост е построен над река Янтра през 1865 - 1867 г. по нареждане на валията на Дунавския..
Старият влек в село Говедарци, община Самоков предстои да бъде модернизиран като четириседалков лифт с капацитет от 1520 души на час. Подобно предложение..