Над 60-километрова крайбрежна ивица с 21 плажа, голямо разнообразие от хотели, къщи за гости, стаи под наем, къмпинги, заведения, спортни съоръжения и най-вече – красивата природа на Странджа! Царево е магнит за туристи и една от най-населените ни морска общини в разгара на лятото. Покрай подранилите жеги сезонът в тази част на Южното ни Черноморие стартира още към края на месец май, когато хотели в Лозенец и в Царево посрещнаха първите нетърпеливи летовници от Полша и Чехия, научаваме от Марин Киров, кмет на община Царево в интервю за Радио България. Според него все повече българи и чужденци са склонни да закупят ваканционен имот и да прекарват почивката си в местните курортни селища. Как върви сезонът и какво ново има тази година?
"При нас има много хора от Русия и Украйна, собственици на имущество във ваканционните комплекси на село Лозенец – казва Марин Киров. – Имаме и много туристи от Полша и Чехия, тъй като в Лозенец и в Царево има хотели на туроператори, които традиционно работят на този пазар. Посрещаме гости от Финландия и Германия. Стремим се да привличаме и българските туристи, но и хора, които не просто да летуват тук, но да си купуват имоти, апартаменти, къщи в Лозенец, Ахтопол и Царево. Това е по-сериозният сегмент на туризма, който целим – хора, които имат имущество тук и се връщат постоянно."
Според Марин Киров едно от преимуществата на община Царево е близостта на Странджа планина с нейните красиви села, които са като магнит за туристите:
Вижте още:
"Това са селата Бродилово, Кости, Българи, където са запазени традиционните нестинарски игри. Имаме невероятни шедьоври на вярата – съхранени църкви, параклиси…. Имаме много обичаи, които могат да бъдат показани. Предлагаме фестивален туризъм в тези села с празници, посветени на музиката, на местната кухня и обичаи. Така че при нас човек може да съчетае почивката на море с докосване до автентичния странджански фолклор и кухня" – казва Марин Киров.
За летните месеци общината е подготвила богата културно-развлекателна програма с поредица от фестивали и хепънинги на открито. Почти за всяка вечер е предвиден концерт, изложба, театрален спектакъл или фолклорни изяви.
"Тази година освен традиционните джаз фестивали, "Арт потока" (бел.ред. Фестивал на изкуствата в Царево), чествания на празници, като нестинарския празник, ние стартирахме сезона с една нова арт инициатива в село Лозенец, където световно известни графити артисти изрисуваха цялата стена на рибарския кей. Това е най-големият графити проект по Черноморието ни. Стената е дълга около 80 м, изрисувана е с морски обитатели. Предстоят няколко нови арт проекта в Ахтопол и Лозенец. А традиционният рибен фест, който ще се проведе в Царево на 7 септември, ще бъде надграден с едно много сериозно лазерно шоу" – обещава Марин Киров.
През последните месеци общината е успяла да привлече значителни средства по линия на европейски програми, както и от държавния бюджет. В момента в Царево се изгражда чисто нов медицински център, който ще обслужва и туристи. И още:
"Започваме изграждането на многофункционална спортна зала, както и на футболен терен – съоръжения, които ще допринесат за удължаване на туристическия сезон и за привличане на спортисти, футболни отбори и т.н. Също успяхме да привлечем и средства за основен ремонт на пътищата до странджанските села Фазаново и Бродилово. Общината инвестира в цялостната инфраструктура, така че да подобрим живота на местните хора и престоя на нашите гости" – каза в заключение Марин Киров.
Вижте още:
Снимки: Община Царево
За нас, българите, Батак е град-светиня! И до днес в него отеква ехото от трагичните събития, свързани с Априлското въстание през 1876 г. , когато по-голямата част от невинните жители на родопското градче са посечени от османския поробител –..
През това лято гостите на община Чепеларе ще могат да разнообразят ваканцията си сред красивата природа на Родопите с още един планински маршрут. Става дума за новата туристическа пътека "Пещерната лаборатория, Старата граница, пещера Топчето, пилон..
Селският туризъм върви ръка за ръка с опознаване на кулинарията на дадено място. А районът на Кюстендил е златна мина в това отношение. Затова гастро туровете в тази част на България набират все по-широка популярност. Туристите посещават малки ферми..
Старият влек в село Говедарци, община Самоков предстои да бъде модернизиран като четириседалков лифт с капацитет от 1520 души на час. Подобно предложение..