Уъркшоп по българска бродерия организира Ирен Величкова-Ямами - дългогодишна изследователка на това изкуството и автор на картата на България в шевици, подарена от самата нея на Националния исторически музей в София. Българката, която повече от 35 години живее в Япония и пренася славата на българската култура, събира своите японски почитатели на 21 юли (неделя) от 13.00 ч. в салона на българското посолство в Токио.
Уъркшопът "Да хванем иглата!" е разделен на теоретична част – лекция с демонстрация на различни бродерии, а след това – всеки участник ще може да опита да приложи наученото на практика. За целта са подготвени различни комплекти за бродерия, от които всеки може да си избере според вкуса и предпочитанията си.
За участие в уъркшопа е необходимо предварително записване – до 17 юли през следната форма: https://forms.gle/4E7tcmNLvSfURXP78, информира посолството на България в Токио от своята фейсбук страница.
В едно от интервютата си за Радио България, правейки сравнение между родината си и страната, в която живее от десетилетия, нашата сънародничка Ирен Величкова-Ямами казва: "В Япония, като се каже чужденец, хората разбират Америка. Но когато се докоснат до колоритната култура на България, всички остават очаровани, замаяни и дори влюбени в страната ни. Отношението им към България е много добро, сърдечно и с разбиране, защото оценяват традицията. При тях е така – традицията се цени много високо и по достойнство”.
Снимки: Гергана Манчева, Посолство на Република България в Токио
Изявени имена от писателското съсловие на България са включени със свои произведения в новия брой на електронното литературно списание „Eslavia“ . Това съобщиха специално за Радио България Аксиния Иванова и Иван Цанков, съответно, председател и секретар..
На 30 март 2004 година излиза първият брой на български вестник във Великобритания "БГ Бен". Началото е скромно – осем страници формат А4 и една голяма мечта – да се превърне в обединител на българите на Острова. Днес, 20 години по-късно,..
Македонските песни, градежите на църкви и манастири, даряването на камбани, изиграването на най-дългото хоро, помощите за деца сираци, срещите с българи от историческите общности – всичко това Илия Луков вплита в амалгама, побираща съзнателния му живот...
С финансовата подкрепа на българската държава, дружество „Българите в Албания“ – гр. Елбасан раздаде подаръци на деца от албанските области Гора и Голо..
Ученици от Първо българско училище “Св. св. Кирил и Методий” в Ковънтри участваха в обичая коледуване. “Нашите къщи бяха благословени от коледарите..