Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Да хванем иглата!" - или как в Япония се учат на българска бродерия

Снимка: Българско посолство-Токио

Уъркшоп по българска бродерия организира Ирен Величкова-Ямами - дългогодишна изследователка на това изкуството и автор на картата на България в шевици, подарена от самата нея на Националния исторически музей в София. Българката, която повече от 35 години живее в Япония и пренася славата на българската култура, събира своите японски почитатели на 21 юли (неделя) от 13.00 ч. в салона на българското посолство в Токио. 


Уъркшопът "Да хванем иглата!" е разделен на теоретична част – лекция с демонстрация на различни бродерии, а след това – всеки участник ще може да опита да приложи наученото на практика. За целта са подготвени различни комплекти за бродерия, от които всеки може да си избере според вкуса и предпочитанията си.


За участие в уъркшопа е необходимо предварително записване – до 17 юли през следната форма: https://forms.gle/4E7tcmNLvSfURXP78, информира посолството на България в Токио от своята фейсбук страница.

В едно от интервютата си за Радио България, правейки сравнение между родината си и страната, в която живее от десетилетия, нашата сънародничка Ирен Величкова-Ямами казва: "В Япония, като се каже чужденец, хората разбират Америка. Но когато се докоснат до колоритната култура на България, всички остават очаровани, замаяни и дори влюбени в страната ни. Отношението им към България е много добро, сърдечно и с разбиране, защото оценяват традицията. При тях е така – традицията се цени много високо и по достойнство”.

Снимки: Гергана Манчева, Посолство на Република България в Токио 

По публикацията работи: Красимир Мартинов

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Отец Цоло Кривачков: Църквата, освен духовна грижа, има и своята социална дейност

За основаването на нова българска църковна община в даден град в чужбина минават години, докато се установи енорията в свой храм с редовни богослужения и свещеник, който да служи там. Началото е мисионерство, но постепенно свещениците успяват да..

публикувано на 20.03.25 в 14:40

До края на март е удължен срокът за номиниране на "Българка на годината-2024"

Изпълнителната агенция за българите в чужбина удължи до 31 март 2025г. срока за подаване на номинации за престижната награда "Българка на годината – Света Злата Мъгленска 2024"!  Номинациите са начин българите зад граница да засвидетелстват..

публикувано на 19.03.25 в 13:55
Танцова група от Бордо, Франция

Тече записването за първия фестивал на български фолклорни състави от чужбина

Започна записването за участие в първия Фестивал на българските фолклорни състави от чужбина – Велико Търново 2025. Това съобщават от Асоциацията на българските фолклорни състави в чужбина (АБФСЧ) в своята страница във Фейсбук. Фестивалът ще..

публикувано на 19.03.25 в 12:31