Още от 2019 г. във Варна функционира училище, чиято цел е да пребори стереотипите и представата за графитите като за нещо грозно, мръсно и неразбираемо. Подобно, разбира се, е и отношението към графити-артистите, които, в най-добрия случай, са смятани, да кажем, за "хора без работа, които само знаят да унищожават прясно боядисаните публични пространства". Истината е, че както повечето креативни професии, с които сме свикнали да живеем, този тип изкуство също може да се превърне в занаят.
Създадено във Варна, училището има за цел артистите, които умеят, да предават знанията на всички, които имат желание да усвоят тънкостите му. Обученията по време на срещите в графити училището протичат под формата на работилници на открито, преобразявайки градската среда.
"Всеки град има нужда от територия в центъра, която да е свободна за рисуване и по този начин да популяризира този вид изкуство" – споделя създателят му Дамян Николов, който многократно е внасял предложения до община Варна за превръщането на различни места от града в зони, свободни за рисуване. Досега обаче – без успех.
Снимки: Българско Графити УчилищеПрез последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български фестивали и обратното. Това показва нарастващото артистично взаимодействие между двете страни, което носи..
Писателят Калин Терзийски и неговият сборник с разкази "Има ли кой да ви обича?" отварят вратите на Българския културен институт в Берлин на 1 април, когато ще се състои среща на публиката с автора. Животът в града, пълен със загадки, драми и..
За Дивна Шалич Лафчиева казват, че е жена с много родини. Подобно на многоликостта, събрана в нейната душевност, тя е и жена с много призвания. Но най-важното е, че от друмищата, по които е оставила следи, поема голямата любов към живота – тя озарява..
През последните години сътрудничеството между българското и албанското кино се засилва. Албанските продукции все повече намират място на български..