Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Картина на българче от Лондон намери дом на остров Света Анастасия

Снимка: Остров Света Анастасия

Александър Георгиев е едва 14-годишен, когато участва в първото Международното младежко биенале "Българските следи по света – с палитра, камера и слово" в Рим. Събитието, проведено през 2021/2022 г., преминава с голям успех, а картината "Четириевангелието на цар Иван Александър – царското семейство" печели първото място. Младежът е възпитаник на българското училище "Иван Станчов" в Лондон и подхожда към създаването на творбата си съвсем професионално: 

"Първо направи един вариант в по-малък размер, който много харесахме – разказва дългогодишният директор на училището Снежина Мечева. – Но каза, че за конкурса ще направи по-голям и по-добър вариант, а малкият остана за спомен в класната ни стая. Преди две години с нашите гимназисти посетихме Британската библиотека и бяхме допуснати в хранилището, където имахме рядката възможност да видим и оригинала на Четириевангелието."

Произведението на Александър е показано на изложба в италианската столица през ноември 2021 г., а половин година по-късно и в експозиция в БАН – София.


Плановете са творбата да се озове във Ватикана
, но след многократни опити да се намери правилният момент това да стане, съдбата решава друго.

Неизвестна сила кара Венета Ненкова, основател на българското училище в Рим и организатор на международното биенале, да вземе картината със себе си, когато решава да посети приятели на живописния остров Св. Анастасия в Бургаския залив. И именно там, в тишината на величествените сводове на едноименната обител, произведението на Александър намира своя дом.


"Понякога нещата се случват и ти не знаеш защо, но разбираш, че така е било писано да стане. Кръгът се затвори: изображението на цар Иван Александър се прибра в манастира, изграден някога от неговите предшественици! – сподели Венета Ненкова. – Пристигането на картината на острова съвпадна и със 17-годишния юбилей от създаването на Асоциацията на българските училища в чужбина. Няма случайни срещи и случайни събития, в това съм вече убедена!" – допълва тя.

Управителят на остров Св. Анастасия Павлин Димитров и екскурзоводът Петя Паскалева с картината на Александър Георгиев

Съставил: Десислава Семковска

Снимки: aba.government.bg, Венета Ненкова





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Няма яснота каква част от българското културно наследство в Украйна е запазено за поколенията

Узурпирането на културно-историческо наследство е една от многобройните неминуеми последици от всеки един военен конфликт както в исторически план, така и днес. До приключването на войната в Украйна е невъзможно да бъде направен адекватен анализ на..

публикувано на 15.11.24 в 11:35

Наследството на бележити сънародници събира като родова памет програмата "Неразказаните истории на българите"

С кратък видео калейдоскоп от "неразказани истории" на достойни българи – учени, предприемачи, инженери, художници, допринесли за доброто име на страната ни пред света, започна един нетрадиционен обществен форум, който демонстрира постиженията на една..

публикувано на 13.11.24 в 17:45
Селището Солана, Валенсия, 30 октомври 2024 г.

Заради дъждове и лошо време българи бяха блокирани на летището във Валенсия

По информация на Генералното консулство на България във Валенсия към момента няма данни за загинали или пострадали български граждани , съобщиха за БНР от пресцентъра на МВнР. Не са постъпвали и сигнали от бедстващи наши сънародници...

обновено на 30.10.24 в 17:54