Слушайте!
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Културен фестивал в село Хухла събира гърци, турци и българи

Снимка: Община Ивайловград

В ивайловградското село Хухла за 26-ти пореден път се провежда културният фестивал "Мистериите на Хухла-2024". До 23 септември три етноса – българи, гърци и турци се събират на площада на Ивайловград под мотото "Човечност без граници". Вдъхновител и организатор е журналистът, писател и общественик Иван Бунков, със съдействието на фондация "Хохла", Община Ивайловград и читалище "Обединение" в Кърджали.

На фестивала видни майстори на перото представят творбите си в литературното четене "По древната вода на мойта Арда…".Българската страна е представена от Петя Цонева, първи носител на наградата на името на Ивайло Балабанов, учредена от община Ивайловград, Александър Секулов, драматург, поет и романист, Бойко Ламбовски – поет, преводач, и журналист, и други автори от страната.

Бойко Ламбовски с приза и Иван Бунков

 От Истанбул ще пристигне и родената в Момчилград Кадрие Джесур, превеждала на турски език видни български поети. Тя е главен редактор на двуезичното литературното списание "Небет тепе" в Пловдив. В Амфитеатъра на връх Св. Илия над селото музиканти ще изнесат концерт под диригентската палка на маестро Георги Андреев. Ще свири Симфоничният оркестър - Враца със солисти на Националния фолклорен ансамбъл "Филип Кутев" исъс специалното участие на виртуози-инструменталисти от София, Истанбул и Солун. Сред тях са носителят на "Грами", майсторът на кавала Недялко Недялков, който е част от ОНМ на БНР, и Хакан Гюнгюр със струнен инструмент, произхождащ от старата египетска арфа.

Формация „Акритес“

На Ивайловградския площад се изявяват и любителски състави от поречието на трансграничните Арда, Тунджа и Марица. Сред тях са танцов състав "Свиленче" от Свиленград, групата "Зейбеклер" за турски народни танци от Момчилград, формацията за традиционни танци "Акритес" от съседния Александруполис. В края на изпълненията жители и гости на Хухла ще се заловят на общо балканско хоро.


В рамките на събитието е и изложба от автентични тракийски носии от филма "Капитан Петко Войвода", ще бъде представена и книгата на Калина Копринкова "Хухла, минало и настояще". Програмата на тридневния културен празник допълват излети до сакрални места, а в края е връчването на наградата "Почетен селянин".

Снимки: предоставени от организаторите, Община Ивайловград, БТА


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!

Още от категорията

Явор Милушев с "Икар" за изключителен принос към българския театър

Актьорът Явор Милушев получава наградата "Икар" за изключителен принос към българския театър. Това съобщиха от Съюза на артистите в България. Той е познат с множеството си роли на театрална сцена - в постановките "Медея", "Хъшове", "Много шуц ма нищо",..

публикувано на 05.02.25 в 15:45

България вече може да се появи на картата на европейското геометрично изкуство

Абстрактно, безпредметно, геометрично – това е цяла една смислово-градивна концепция, върху която стъпва изкуството на XXвек . Водещата и свързваща идея при него е свободата на автора, но и на неговата публика. Визуално, чрез геометричното изкуство..

публикувано на 04.02.25 в 15:45

Български студент представя оригинален шрифт на триенале на типография в Полша

VFU (Visionary Font Ultra) – това е наименованието на шрифт, с който третокурсникът от Варненския свободен университет, Володимир Федотов се представя на Международното триенале на типография в Полша.  "За създаването на един шрифт е нужно..

публикувано на 02.02.25 в 07:15