Защитата на животните и децата в неравностойно положение, както и насърчаването на различни културни инициативи, са основополагащи за подобряването на средата за живот у нас. Около тази идея се обединяват талантливата пианистка Надежда Цанова и принцеса Теодора фон Ауерсперг, които създават в България клон на основаната във Виена фондация, кръстена на принцесата. Посланици на добра воля за фондацията са емблематичният треньор по художествена гимнастика Нешка Робева и хоровият диригент, член на Обществения съвет на БНР Ваня Монева.
"За децата, които са израснали като сираци или без достатъчно любов в семействата си, комуникацията с животни е изключително важна, защото те дават любов, учат на концентрация, на отговорност. Ако едно дете е израснало с животно, то става наистина отговорен възрастен човек, който обича животните, а донякъде и хората. Знаете, че ако някой се отнася зле с животно, то е вероятно го прави и със самите хора" – обясни в интервю за Радио България артистичният директор на фондацията Надежда Цанова.
Запознанството ѝ с принцесата, която е родена и до 8-годишна живее у нас, се случва по много интересен начин: "Комуникирахме първоначално онлайн, защото тя живееше в САЩ. По-късно се премести във Виена поради заболяване на нейната майка и така успяхме да се срещнем на живо – спомня си пианистката. – Това се случи в залата "Музикферейн" на концерт, където звучеше "Реквием" от Джузепе Верди, с участието на сопраното Красимира Стоянова и под диригентството на Рикардо Мути. След концерта имахме среща и с тях, заедно с тенора Камен Чанев. С една дума – това беше паметна вечер, от която ще произлизат много хубави неща."
Желанието им да помогнат на бездомните животни и интересът към тази тема не се появява изведнъж. Още през 2023 година принцеса Теодора фон Ауерсперг е патрон на концерт, в който участват популярни родни класически музиканти, сред които и Надежда, озаглавен "Слушай музика, спаси лапичка".
"Направихме благотворителен концерт, а събраните пари разделихме между три приюта за животни в съответните градове. Концертът се състоя в София, а събраните средства разпределихме за приюти в столицата,Пазарджик и Видин. Интересът беше много голям, а залата беше пълна."
В него участват едни от най-добрите български музиканти, сред които са пианистките Борислава Танева и Маргарита Илиева, флейтистът Явор Желев, тромпетистът Петър Македонски, кларнетистът Росен Идеалов, флейтистката Ана-Мария Крайчева и други.
Когато е около 18-годишна, принцеса Теодора разбира, че е осиновена, а нейният биологичен баща е принц Антон Франц фон Ауерсперг. Той решава да я признае като своя дъщеря и да ѝ даде полагаемата ѝ се титла.
"Оттогава тя решава, че ще използва тази титла, за да прави нещо, което е стойностно. Самата тя е много скромна и главното, което я вълнува, е целта на фондацията – да помага. Тя вярва, че е хубаво да оставим света след нас една идея по-добър, отколкото сме го намерили" – посочи Надежда Цанова.
Динамична и пълна с различни изяви ще е 2025 година за фондацията, убедена е пианистката:
"През 2025 ще направим още един концерт от серията "Слушай музика, спаси лапичка", планираме концерти и гала-вечери в Австрия и Германия. В по-далечно бъдеще смятаме да разширим дейността на фондацията до Испания и САЩ."
Пожелаваме успех на фондацията и с интерес ще продължим да следим нейната дейност!
Снимки: princesstheodora.net, личен архив Надежда Цанова
Тази година се навършват петнадесет години от откриването на мощите на св. Йоан Кръстител при разкопки на созополски остров от екип на археолога проф. д.и.н Казимир Попконстантинов. Автентичността на откритието сред останките на средновековния манастир..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в "България днес" ще научите повече за начина, по който протичат тези занимания и дълготрайните..
В петък сутринта в низините и котловините ще има мъгла. От запад облачността ще започне да се увеличава. Минималните температури ще са между минус 2 и 3°, в София ще е около минус 1°. През деня от запад на изток ще има временни увеличения на облачността,..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..