Защитата на животните и децата в неравностойно положение, както и насърчаването на различни културни инициативи, са основополагащи за подобряването на средата за живот у нас. Около тази идея се обединяват талантливата пианистка Надежда Цанова и принцеса Теодора фон Ауерсперг, които създават в България клон на основаната във Виена фондация, кръстена на принцесата. Посланици на добра воля за фондацията са емблематичният треньор по художествена гимнастика Нешка Робева и хоровият диригент, член на Обществения съвет на БНР Ваня Монева.
"За децата, които са израснали като сираци или без достатъчно любов в семействата си, комуникацията с животни е изключително важна, защото те дават любов, учат на концентрация, на отговорност. Ако едно дете е израснало с животно, то става наистина отговорен възрастен човек, който обича животните, а донякъде и хората. Знаете, че ако някой се отнася зле с животно, то е вероятно го прави и със самите хора" – обясни в интервю за Радио България артистичният директор на фондацията Надежда Цанова.
Запознанството ѝ с принцесата, която е родена и до 8-годишна живее у нас, се случва по много интересен начин: "Комуникирахме първоначално онлайн, защото тя живееше в САЩ. По-късно се премести във Виена поради заболяване на нейната майка и така успяхме да се срещнем на живо – спомня си пианистката. – Това се случи в залата "Музикферейн" на концерт, където звучеше "Реквием" от Джузепе Верди, с участието на сопраното Красимира Стоянова и под диригентството на Рикардо Мути. След концерта имахме среща и с тях, заедно с тенора Камен Чанев. С една дума – това беше паметна вечер, от която ще произлизат много хубави неща."
Желанието им да помогнат на бездомните животни и интересът към тази тема не се появява изведнъж. Още през 2023 година принцеса Теодора фон Ауерсперг е патрон на концерт, в който участват популярни родни класически музиканти, сред които и Надежда, озаглавен "Слушай музика, спаси лапичка".
"Направихме благотворителен концерт, а събраните пари разделихме между три приюта за животни в съответните градове. Концертът се състоя в София, а събраните средства разпределихме за приюти в столицата,Пазарджик и Видин. Интересът беше много голям, а залата беше пълна."
В него участват едни от най-добрите български музиканти, сред които са пианистките Борислава Танева и Маргарита Илиева, флейтистът Явор Желев, тромпетистът Петър Македонски, кларнетистът Росен Идеалов, флейтистката Ана-Мария Крайчева и други.
Когато е около 18-годишна, принцеса Теодора разбира, че е осиновена, а нейният биологичен баща е принц Антон Франц фон Ауерсперг. Той решава да я признае като своя дъщеря и да ѝ даде полагаемата ѝ се титла.
"Оттогава тя решава, че ще използва тази титла, за да прави нещо, което е стойностно. Самата тя е много скромна и главното, което я вълнува, е целта на фондацията – да помага. Тя вярва, че е хубаво да оставим света след нас една идея по-добър, отколкото сме го намерили" – посочи Надежда Цанова.
Динамична и пълна с различни изяви ще е 2025 година за фондацията, убедена е пианистката:
"През 2025 ще направим още един концерт от серията "Слушай музика, спаси лапичка", планираме концерти и гала-вечери в Австрия и Германия. В по-далечно бъдеще смятаме да разширим дейността на фондацията до Испания и САЩ."
Пожелаваме успех на фондацията и с интерес ще продължим да следим нейната дейност!
Снимки: princesstheodora.net, личен архив Надежда Цанова
Капитан Любомир Чанев и старши помощник-капитанът Данаил Веселинов се завърнаха в България след 430 дни в плен на йеменските хути . Плавателният съд Galaxy Leader с двамата българи на борда беше отвлечен в Червено море на 19 ноември 2023 г, малко..
Състоянието на публичните финанси е изключително тревожно. По думите на финансовия министър Теменужка Петкова, дефицитът е 18 млрд. лв, затова не се предвиждат разходи за изграждане на инфраструктура. Петкова изтъкна, че, колкото по-дълго няма редовен..
В брой 36 на предаването слушайте: Каква е България в очите на италианците и как се променя отношението на италианските медии към страната ни – интервю с българката Ирина Стоилова, която е част от международния отдел на медийната корпорация Rai;..
Историята – това е действителността в непрекъснатото ѝ развитие. От гръцки – ιστορία – това е "проучване, познание, придобито чрез изследване". Днес..
С гордост и в очакване на големия ден – 25 януари! Така ще премине петъчната „България днес“ в навечерието на 90-ата годишнина на Българското национално..
Българчетата от неделното училище "Родина" в испанския град Малага ще се включат в работилница по четене на български език. Събитието е на 25 януари, а в..