Повече от 100 филма, както и разнообразни дискусии по актуални теми очакват изкушените да научат повече за случващото се в момента в Украйна от първо лице. Петото издание на кинофестивала "ОКО" дава тази възможност от 8 до 15 ноември, като за първи път той е със статут на украино-български фестивал:
"Чрез нашия фестивал се надяваме да продължим да изграждаме един мост между Украйна и България – заяви в интервю за Радио България неговият създател, бесарабската българка Тетяна Станева. – Смятам, че мисията му е да се опознаем един-друг, защото кога даден човек го е страх от нещо? Краткият отговор е – когато не го познава. Когато след началото на войната започнах да идвам в България, аз заговорих с обикновените хора – таксиметровите шофьори, продавачите в магазините. Установих, че не знаят абсолютно нищо за нас. Все още не правят разлика между Украйна и Русия, като смятат, че Украйна е Съветски съюз, а украинските българи са руснаци. Ясно за всички е, че според нашия акцент, ние не сме от София, но въпреки всичко смятам, че произходът е нашето предимство и ние цял живот се борим да докажем на България, че сме българи. Тогава разбрах, че е необходимо да отговаряме на тези въпроси – кои сме ние и защо имаме война? Затова освен всичко друго, смятам, че нашият фестивал има своята просветителска мисия."
Тетяна Станева ежедневно получава съобщения от хора, които искат да разберат подробности за прожекциите. В едно от тях я молят да предложи филми, в които войната не е основна тема. Тя отбелязва, че ще бъдат излъчени и такива ленти, но признава:
"Ние не можем като щрауси да заровим глава в пясъка и да очакваме, че войната ще свърши, тя няма да спре. Вие имате възможност да изключите телевизора и да не дойдете на кино, така че за вас войната да продължи да не съществува, но за нас тя продължава. Един ден обаче ще свърши и много се страхувам, защото истината за това, което се е случило, може да бъде пренебрегната. Както е известно, победителите пишат историята" – напомни бесарабската българка и даде следният пример:
"По времето на Съветския съюз 70 години бяхме част от абсолютен информационен балон. Всички престъпления на комунизма бяха затворена страница за нас. Съюзът обаче се разпадна и ние започнахме да изследваме собствената си история, да отваряме архивите и да научаваме какво се е случвало с нас. Възрастните хора бяха изключително уплашени и предпочитаха да не говорят нито за войната, нито за глада, тъй като ги беше страх от репресии в затворите, Сибир или къде ли още не. Част от програмата ни са три подобни филма, в които човек успява да се противопостави на системата. Единият, озаглавен "Лудите", е посветен на принудителното затваряне на инакомислещи в психиатрични клиники. Ще излъчим и "Кооперация Слово", в който разказваме за нашето "разстреляно Възраждане", както го наричаме. Това са нашите поети и писатели от 30-те години на 20-ти век, които пишеха за Украйна и искаха да ни представят истината за глада, което обаче беше забранено. Цялата кооперация, в която живяха и работиха тези писатели, се оказа един капан, който първоначално Съветският съюз им предложи като място за работа с осигурени привилегии, а сетне започна да ги унищожава един по един. Имаме и филм "Кислородна станция" за лидера на кримските татари, който също беше репресиран и това е неговата автобиографична история."
Част от програмата ще бъде и филмът "Писма от войната", чийто сценарист и режисьор е самата Тетяна Станева.
Дискусиите, които ще бъдат част от съпътстващата програма на фестивала, заслужават не по-малко внимание от филмите:
"Едната е посветена на киното и пропагандата, в друга говорим за декомунизацията, която тече в момента в Украйна и за причините тя в България да се случва толкова бавно. Ще обсъдим и какво е българското наследство на нашата диаспора и как да го запазим в условия на война. Ще се опитаме да възстановим портретите, личностите на Христо Ботев и Тарас Шевченко, за да разберем защо техните завети са толкова актуални и днес за двата народа."
Отминалите президентски избори в САЩ, победата на Доналд Тръмп и влиянието ѝ върху по-нататъшното развитие на войната между Русия и Украйна също бе тема на разговора ни с Тетяна Станева. По думите ѝ, тепърва ще разберем каква ще бъде ролята на новоизбрания президент в конфликта между двете страни:
"Има две различни мнения относно победата на Доналд Тръмп на президентските избори в САЩ. От една страна виждаме Тръмп, който се прави или очевидно не разбира историята и това какъв е Путин. Това е популизъм, с който той въздейства на своя електорат, а всъщност той е напълно наясно как да действа. Възможно е обаче той да има добри връзки с Русия и по този начин да успее да спре войната, но това да се случи за наша сметка. Явно е, че ситуацията у нас много зависи от това какво ще се случва в САЩ и Западния свят, защото без тази тяхна помощ, ние няма да удържим."
Снимки: Facebook /okofilmfest, Facebook /Tetiana Staneva
Милена Селими, преводачката на албански език на романа "Времеубежище" на Георги Господинов, която е и представителят на българите в Комитета на националните малцинства в Албания, получи наградата за най-добър превод през 2024 г. от провеждащия се в..
Тази вечер, 13 ноември, в Зала 1 на НДК в София започва 38-ото издание на Киномания. Началото на кинопанорамата ще бъде дадено с най-новия игрален филм на режисьора Милко Лазаров "Стадото”, чиято световна премиера беше преди месец в Лондон, в..
Инициативата на програма "Христо Ботев" на БНР, започнала през 2021 г., се фокусира върху постиженията на писатели, поети, драматурзи, художници, музиканти, актьори, композитори, кинодейци и представители на българското танцово изкуство, чието..
"Десет велики българолюбци" е оазис и място за вдъхновение. С тези думи вицепрезидентът Илияна Йотова описа новата книга на журналиста Милена Димитрова,..